Recenze: Popravčí aneb svěží Carter v počátku série

Chris Carter je jméno, které se skloňuje ob den téměř v každé knižní skupině na Facebooku. Jde o super šíleného autora, který by dokázal zajímavě popsat i vraždu černého kolečka na bílém podkladu. Americký autor je známý i díky tomu, že píše o vraždách tak brilantně, že já osobně fandím vrahovi. Chci vědět, jaký další morbidní způsob vraždy předvede! Budu se vám zdát šílená. A asi magor jsem. Ale! Carter pracoval ve službách policie a k profilům opravdových vrahů se dostal. Tedy jeho knihy si s sebou nesou vždy špetku pravdy…

Popravčí volně navazuje jako druhý díl na Dvojitý kříž. Opět se setkáváme s Robertem Hunterem a jeho parťákem Carlosem Garciou. Rovněž potkáme jejich novou šéfku, která nemluví sprostě, dokud ji, kurva, někdo nezačne obcházet. A to se v případě kluků, kteří řeší v LA ultranásilné zločiny, celkem často stává. I když jde o druhý díl, nemusíte se bát celou sérii s Robertem číst na přeskáčku, jak se vám zlíbí. Autor v každém díle (zatím jich je 11 s Hunterem) představí ústřední dvojku originálně, zajímavě a nevadí vám, že o dokonalosti Huntera čtete třeba popáté. Jen snad jednou se v celé sérii setkáme s vrahem opakovaně. V díle Popravčí se Robert dostane do křížku s vrahem, který vraždí své oběti způsobem, kterého se nejvíce ta daná oběť bojí. Luxusní! Stejně tak dokonalý je motiv vraha – cítíte s ním a vraždili byste dál. Nebo aspoň já. Ale jak jsem psala, já jsem divná.

Vraždy, které v Popravčím najdete, jsou nadmíru zajímavé. Psí hlava na trupu kněze je to nejméně bizarní, co v knize můžete najít. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, které někdy Hunter přednese (a jindy zase ne), můžete si je vygooglit. Jen bacha, nezapomeňte si pak smazat historii prohlížeče. Rodina by se možná divila. Z Popravčího jsem, pokud jste to doposud nepoznali, nadšená. Robert už sice je super schopný a nadmíru inteligentní a dokonalý polda a psycholog, ale dílo je stále svěží. Nevadí vám, že jde o “one man show” v podání ústředního dua (takže vlastně two man show), kterému občas někdo přicmrndává a pomáhá. Protože někdy Robert neumí třeba tak dokonale s počítačem a musí mu pomoci odborná profilovačka. Nevadí vám, že je to skrz naskrz americká kniha. Dobro prostě nutně musí zvítězit nad zlem i za cenu za vlasy přitaženého konce. Pokud čtete Popravčího jako první nebo druhé dílo autora, potěší vás mírně zamotaný konec, který Carter tak miluje. Nečekáte totiž co přesně z něj vyleze – v dalších knihách jste ostražitější…

Kolem a kolem je Carter a jeho Popravčí povedená oddechová kniha na jeden, maximálně dva, večery. Nadchne vás, zabaví a pobaví vás, zaujme vás. Ale mně osobně se stalo, že jsem po půl roce netušila, že jsem knihu četla! Věděla jsem, kdo je vrah a proč vraždí. Ale přátelé, ty vraždy jsou tak dobře popsané, že byla radost Popravčího číst znovu (dokonce jsem na základě právě originality motivu a poprav odpustila nedostatky detektivky). A proto taky mohu tvrdit, že oproti pozdějším dílům je druhý díl série s Robertem svěží a úžasný.

About The Author

Chris Carter Popravčí