Recenze: Šílený muzikál Reefer Madness zatřepe vaší bránicí

VAROVÁNÍ: NEKUŘTE MARIHUANU. JE TO ĎÁBLOVA DROGA. NEKUŘTE JI DOMA A NEKUŘTE JI ANI VENKU. NEKUŘTE JI NA CHRONICKÉ DEPRESE ANI NA SILNÉ BOLESTI. NEKUŘTE JI, KDYŽ MÁTE ROZTROUŠENOU SKLERÓZU A UŽ VŮBEC NE JEN TAK, PROTOŽE JSTE MĚLI TĚŽKÝ DEN. TRÁVA VÁS ZMĚNÍ NA NEPRODUKTIVNÍ OMEZENÉ LENOCHODY A DO KONCE ŽIVOTA SE BUDETE JEN VÁLET NA SEDAČCE A MOČIT SI DO KALHOT. KOMPLETNĚ TO ZMĚNÍ VAŠI SCHOPNOST MOTORIKY A BUDETE POMALÍ A RETARDOVANÍ. UŽ VŮBEC SI NEČTĚTE ŽÁDNOU VĚDECKOU STUDII, KTERÁ JEJÍ NEGATIVNÍ ÚČINKY MNOHOKRÁT VYVRÁTILA. CELÉ JE TO PODVRH. NEKUŘTE MARIHUANU, PROTOŽE UMŘETE. #STONERSLOTH

Vítáme vás v naší pravidelně nepravidelné rubrice, ve které se můžete krom knih inspirovat i v oblasti kinematografie. Dneska se podíváme na další ne úplně známý kousek, který ale stojí za to. Tedy pokud máte rádi kombinaci konopí, Frozen, Shakespeara a zombíků. Anebo pokud jste alespoň trochu ujetí.

Reefer madness byl propagační film ze 30. let, který varoval lidi před vážnými následky kouření konopných cigaret, takzvaných „reefer sticks“. Na začátku filmu jste mohli být svědky rodičovské schůzky na americké střední škole, ve které probíhala přednáška o veškerém zlu, které v sobě marihuana skrývá. Rodičům je tam puštěn reklamní snímek o dvou mladých puberťácích, kteří této lehké droze propadnou a skončí VELMI špatně. Tento fádní „skvost“ předělali v roce 1998 Dan Studney a Kevin Murphy pro divadelní prkna, akorát jej velmi povedeně zparodovali a přidali do něj populární hudbu. Odtud chyběl jen kousek k tomu, aby v roce 2005 vznikla i filmová verze.

„Creepy as a komunist, it slithers up our shores, turning all our children into hooligans and whores!“

Vypravěče si v něm zahrál Alan Cumming, kterého jste mohli vidět jako Nightcrawlera v X-menech. Naivně zamilovaný středoškolský pár v propagačním snímku Jimmy a Mary Lane zde hrají Christian Campbell a Kristen Bell, jejíž tvář můžete znát například z Veroniky Mars nebo z The Good Place a její ikonický soprán jako optimistickou Annu z Frozen.

„All the cherubim say you gotta trust the man with the stigmata!“

Pořádně se obrňte, protože pokud nejste uživatelé konopí anebo alespoň trochu šílení, nejsem si jistá, zda Reefer Madness oceníte. Zápletka původního filmu je zde dovedena do naprostých extrémů. Tráva zde mladé lidi nejprve donutí zbavit se veškerých zábran a zúčastnit se orgií se samotným Bacchusem, prodat pro trochu konopí veškerý svůj majetek včetně vlastních dětí, načež je doslova změní na vraždící zombíky. Jediná šance, jak je zastavit, je pochopitelně víra v Ježíše Krista, který je zde prezentován jako cool týpek v reality show, kterou moderuje sama Johanka z Arku.

„I tried to kill him, but my guy gives me love… and the stuff“

Reefer madness je protkané absurdní ironií a šílenými texty v překvapivě kvalitních písních. Je hodně poznat, že byl muzikál původně určený pro divadlo, protože obsahuje takové to komické přehrávání podobně jako třeba legendární Kouř. Což ale filmu neubírá na kvalitně ale právě naopak, přidává ještě více absurdity do tohoto rádoby vážného tématu. Zajímavé je také propojení skutečného světa, tedy toho na středoškolské přednášce, který je celý černobílý a toho filmového o Mary Lane a Jimmym, který je barevně. Pěvecky bych vypíchla hlavně výkon Any Gasteyer (Mean Girls) jako Mae, přítelkyně hlavního marihuanového dealera.

„- You are softer than a pillow stuffed with bunnies!“ „– Bunnies? I don’t know what you’re talking about, but I like the sound of it!“

Byly doby, kdy bylo populární v podstatě žít komediálními hororovými muzikály. Rocky horror picture show má kult hodný Cthulhu dodnes, kdy lidé chodí na představení oblečení jako Sweet Transvestite Tim Curry, a Little shop of horrors o masožravé rostlině Audrey II. strčí naši Adélu do kompostu i s bliznou. Broadway tento absurdní žánr proslavil a některá z děl měla možnost vniknout i na filmové plátno. Proč je ale Reefer madness téměř neznámý a lidé na něj zírají s absolutním nepochopením? Jednoduchá odpověď je ta, že film vyšel prostě pozdě za dobou, kdy byl tento styl na vrcholu. To ale neznamená, že si jej my, ti trochu vyšinutí fanoušci střelených komedií, nemůžeme užít.

Zdroj obrázků: imdb.com, Reefer madness musical 2005

About The Author

Dan Studney, Kevin Murphy Reefer madness musical