Recenze: Rozkošná a Amerikou šmrnclá Pláž v Chorvatsku

Nemůžete si dovolit jet na dovolenou, protože šetříte na nové auto? Nebo máte postižené dítě jako já, které by to nejspíše psychicky neneslo dobře? Nebo si chcete jen u rybníku za vesnicí prožít letní lásku s příchutí chorvatského moře a pláží? Sáhněte po osvědčené Caplin a její Pláži v Chorvatsku.

Romantické útěky Julie Caplin jsou vždycky trefou do černého. Nebo ne vždycky, švýcarská kniha mne moc neoslovila. Co jsem ale četla o Irsku, Paříži nebo Brooklynu, to byly luxusní romantické oddechovky. Ani by mi nevadilo, kdyby ta jedna sexuální scéna v knize nebyla nebo byla odbytá. V knihách Caplin nejde o sex, ale o kouzlo. O tu chvíli, okamžik, jde o osobnosti lidí, o povahy a především o překrásné prostředí. A Pláž v Chorvatsku nám dodá vše výše napsané.

Sama jsem v Chorvatsku nikdy nebyla, tedy si neumím nic z popisovaného živě představit. Představit tedy ano, ale spíše si nedokážu Caplin popisovaná místa, která Nick a Maddie navštěvují, spojit s vlastním zážitkem. Na dovolené jsem byla jen v Norsku a žila jsem v Amsterdamu. Nic moc exotika. Ale třeba se dočkáme i romantiky z coffeeshopu, kde budu s láskou vzpomínat já… Ale zpět ke knize. 

Pláž v Chorvatsku potřebovala, jako každý Romantický útěk, nějaký impuls v počátku. A tak Maddie sice neztratila chlapa, ale to zklamání, které zažila, bylo možná ještě horší. Takový zážitek v osobním životě nechcete, když je vám 30 a máte sen. Naštěstí ji ze splínu vytáhla Nina (pařížský útěk) a dohodila jí práci hostesky a uklízečky na jachtě, na které bude i Ninin brácha Nick. A modří už vědí, jak to dopadne. Než se ale člověk dobere konce, projde si někdy i nervovým šokem. Nepamatuji si tyhle romantické jednohubky přesně. Vybavuji si jen krásný, barevný dojem, které ve mně zanechala každá samotná kniha. Tedy když si kousíček před koncem neprojdete krizí, po které následuje happyend, trochu vás to nahlodá. Zda tentokrát bude happyend s chlapem, když prostor dostaly, klasicky, i Maddiiny přednosti a talent …

Samotnému příběhu Pláž v Chorvatsku nemám co vytknout. Proč taky. I když americká vsuvka byla kostrbatá, skladba pasažérů na lodi občas vybafla nějaké známé jméno (Bloom, Bruno Mars,…) a u modelek jsme se drželi zažitých stereotypů – pořád to byl vedlejší balast. Caplin jinak naprosto luxusně popsala pocity třicátnic, které se cítí na pětadvacet a nemají lehký životní start. A že i ony si zaslouží štěstí v podobě té nejnádhernější lásky pod sluncem.

Zdroje obrázků: Megaknihy, Chorvatsko-manie.cz

About The Author

Julia Caplin Pláž v Chorvatsku