Recenze: Montekové a Kapuleti nové doby – kdo z nich bude Skvělá partie?

Autorku Jude Deveraux můžete znát od nás z Knižní díry, kde jsem psala recenzi na detektivku z Anglie Zapomenutá vražda. V rámci příprav na recenzi k vraždě jsem zaslechla drby, že by snad Deveraux měla být proslulejší v psaní romanťáren s lehkým detektivním nádechem – proč se někomu zdají noční můry, proč jej v rodině nikdo nemá rád, atd. Nedalo se nic dělat, musela jsem zjistit, zda to je pravda. 

Co jsem zjistila? Nic. Respektive nic, co by mělo váhu. U obou knih – Zapomenutá vražda i Skvělá partie –  jsem si oddechla, byla jsem spokojená a teď na ně mohu bez problémů zapomenout. Takže za mne jde o oddechovou průměrnou autorku, kterou si ale vždycky ráda přečtu, pokud na ni narazím. 

Skvělá partie se odehrává v malém městě v Americe. Lidé z města a lidé od jezera se mají rádi asi jako Montekové a Kapuleti. Terri je od jezera, její osobu provází drby skrz její maminku… Stacy je starostova dcera, která byla požádána o ruku mužem, kterému sedí drahé obleky, jí v nóbl restauracích a vyzná se ve vínech, které zajídá téměř bezmasou stravou. Terri je holka do nepohody, která zvedne pomalu i lodní motor. Stacy je křehká malá blondýnka, která je blázen do umění a designu. A pak tu máme, kromě dalšího tuctu postav, Nathaniela. Obřího namakaného chlapa s jizvami po kulkách, se smokingem ve skříni, znalostmi vína, milovník masa a piva. S jednou kočkou je zasnoubený, s druhou zachraňuje lidi v jezeře a pomáhá chodu okolo jezera… Ač se to může zdát jako klišé nad klišé, autorka zvolila zajímavé záporáky. Vztahy založila především na komunikaci a vše obalila nádhernou přírodou jezera a chaty s proskleným výhledem na vodu. 

Bohužel i zajímavá a, pro mne, neobvyklá volba charakterů postav s sebou nesla problém v podobě konce – byl by nemastný a neslaný! A protože již víme, ať už z anotace nebo mého perexu výše, že Deveraux píše romantiku mázlou záhadou – řešení problémů se našlo lehce – vyřešit nějakou klevetu s jezerem související. Celý příběh je nenásilný, protkaný příjemnou letní touhou a vášní, která ne a ne se prodrat na povrch. Postavy nejsou na ránu pěstí, tedy většina z nich ne. Situace jsou takové klasicky letní, jako každé zaláskované vodní příběhy. neromantická zápletka má relativně hlavu a patu, dává smysl. Sice bylo zapotřebí trochu ohnout časoprostor kolem některých lidí, ale neuráželo mne to. Chtěla jsem happy end a dozvědět se PROČ. 

Ačkoliv se opakuji – Skvělá partie od Jude Deveraux je příjemné oddechové čtení. Možná si u něj několikrát pobrečíte. Budete nejspíš rozpálení jako postavy od jezera. Zasmějete se s nimi a nakonec s nimi vyřešíte záhadu, která měla navěky odpočívat. Po dočtení knihu jemně zavřete, uložíte do knihovny a budete bez zátěže žít dál. Možná si půjčíte další autorčinu knihu. Na Skvělou partii lehoulince zapomenete a věřím, že po pár měsících vám jména hlavních postav nic neřeknou. A taková je Jude Deveraux – nebudete litovat času stráveného u jejích knih, neurazí vás, ale nijak extra ani nezaujme.

Zdroj obrázků: Pixabay.com, megaknihy.cz

Jude Deveraux Skvělá partie

3 thoughts on “Recenze: Montekové a Kapuleti nové doby – kdo z nich bude Skvělá partie?

 1. Thanks ffor the marvelous posting! I qyite enjoyed reading
  it, you might be a great author.I wilkl ensure that I bookmark yyour blog and will eventually come
  back from noww on. I want to enourage you tto ultimatfely
  continuye your great writing, have a nice evening!

 2. Firsxt off alll I would like to ssay fantastic blog!

  I had a quihk questiion which I’d like too ask
  if you don’t mind. I wwas curiouss tto find out how you cewnter yurself annd
  clear youur head before writing. I hzve hadd a hard time clearinhg mmy mind inn gettting mmy thoughtss out
  there. I do enjoy writing howevr it jusxt seemns like the first 10 tto 15 minutes tdnd to be lost just
  tryying tto figure outt how to begin. Any recommendations or
  tips? Thank you!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *