Recenze: Na vlásku – nadšený jásot, nebo kopec výtek?

Jakmile se něco vymyká či vybočuje, okamžitě mě to začne přitahovat. Na vlásku nemá 250 stran… nemá ani 300… dokonce ani 400, nýbrž rovnou 544! Uznejte, že to si v každém případě zaslouží pozornost. Často mám totiž pocit, že mi těch průměrných cca 300 stran nestačí. Ano, najdou se i případy, kdy je i 200 moc. Vše je relativní. A to nejen v žánru erotika/romantika.

Dominic Russo. Na pohled odtažitý, zádumčivý, nepřístupný muž, ctižádostivý šéf, kolem kterého podřízení chodí po špičkách. Ally Moralesová. Nezávislá, otevřená, optimistická a kurážná žena, která se umí postavit za sebe i za druhé a nenechá se odradit neúspěchem. Co se stane, když se tyto dva živly střetnou?

Bez předehry – nádhera. A teď si to rozvedeme! Tleskám nápadu vykašlat se na dělení na části, což je současný trend. Lupneme to do série a ať má alespoň tři díly! Ne. Lucy Score názorně ukazuje, že to jde i jinak. Kompletní a především komplexní příběh vrazit do jedné silnější bichličky a vznikne perfektní kousek do knihovny (aby vznikl pefektní kousek…). Navíc v růžové!

Můj nadšený a naprosto neskrývaný jásot však neznamená, že nemám výtky. Věk postav jsem si musela přečíst a zkontrolovat dokonce 3x. Dominicovi je 44 a Ally 39. Hodně nezvyklé. Spíš narážím buď na studenty vysoké, čili dvacítky, nebo na třicátníky. Děkuji za další vybočení, které však nepatrně zaniklo. Nechci tvrdit, že se hrdinové chovali neúměrně svému věku. Nepostřehla jsem v tom bohužel ani žádný přínos. Mohlo jim být klidně o deset let méně a vůbec nic by se, dle mého soudu, nezměnilo.

„…„Páni. Tak to díky.“ Její sarkasmus byl tak hustý, až jsem se divil, že neskápl na zem.
Naklonila se ke mně. „Vážně vás nemám ráda.“
„Já vám taky moc nefandím.“
Stáli jsme k sobě moc blízko. Moc blízko, vzhledem k tomu, že jsme byli šéf a zaměstnankyně. A nevylučoval bych, že odněkud vyloví dýku a zabodne mi ji do břicha. Ustoupil jsem o dva sebezáchovné kroky…“

Tematicky před sebou máme typickou hate to love linku čili od nenávisti k lásce. Zároveň vztah nadřízený vs. podřízená. A protože těch anglických výrazů není nikdy dost, hodíme do placu ještě slow burn romanci! Dostatečný počet stran dává příběhu možnost nebýt zbrklý, unáhlený a ukvapený. Autorka vše krásně a správně načasovala. Nic neuspěchala. Prostoru sama sobě poskytla dostatek a udělala jedině dobře. Celou recenzi najdete tady.

Ven Dušáková

Top žánr? Erotika a thrillery. Nechci se nudit průměrností, ale nechat se šokovat. Čtu, protože mi to pomáhá nezbláznit se a přežít. Hubu mám prořízlou, ovšem názory druhých respektuji. See author’s posts

Názor redaktorky Jany Modřínové:

Na drobné naléhání manžela jsem se uvolila, že zkusím napsat své dojmy ohledně každé knihy, kterou přečtu. Tedy i na knihy z oblasti romancí a young adult, kterými čas od času prokládám srdcové detektivky a thrillery.

Lucy Score jako autorku neznám, ale údajně vyrostla v rodině milující knihy a stále se u nich četlo. Bylo tedy jen otázkou času, než knihu vydá. Jelikož toho o ní více nevím, nekontaminovala mi příběh svou vlastní projekcí. Nebo spíše mojí projekcí. Kniha Na vlásku je klasická romantická oddechovka, která má všechno, co takový brak mít má. Najdeme úvod do děje s představením postav a hlavního tématu – kdo má jaký problém, který po první špičce plné sexu způsobí krizi. Po krizi, jako vždy, nastane čas lásky a všechno bude zase růžovoučké, jako obálka knihy. 

Dominik je sexy zazobaný Krasoň, který svůj hněv ventiluje tím, že je nepříjemný až na půdu. Má 44 let. Ally je Dračice imunní vůči egu a šarmu zlounského Krasoně. Má 39 let.  Pracovní prostředí, do kterého se v příběhu dostaneme je rozličné – pizzerie, kanceláře módního časopisu, bar se striptérkami, polorozpadlý dům, příjemný byt boháče, … Každé prostředí mi krásně doplňovalo popisovanou situaci. Vedlejší postavy se objevovaly, nikdy ale nebyly natolik úchvatné jako Dom a Ally. Bohužel ale nebyly ani vícerozměrné. Měly svůj účel, který když splnily, jakoby odpluly. Občas pluly kolem znovu. Ale málokdy bylo v dialogu zmíněno jméno častěji. Opravdu šlo primárně o ústřední dvojici a jejich problémy.

Dalším, pro mne důležitým, dojmem z knihy byla moje nálada, kdy jsem četla. Abyste chápali – pokud jsem byla v klidu a dobré náladě, hltala jsem stránky a nechtěla knihu odložit. Příběhem jsem žila! Bohužel s horší náladou přišel i rozum a chyby v knize. Doprovodné postavy jsem zmínila. Prostředí, ve kterém se situace děje odehrávaly, nebyly špatné. Ale ani jste si extra nepředstavili, jak která místnost vypadala (to, ovšem, platí i o postavách a to nejen těch vedlejších). Jak vypadala kancelář? Jak vypadal pultík asistentky? Jak vypadala restaurace, kde byli? Nic. Věděli jste, že tam či onde jste, protože vám to autorka řekla. Ale to je vše. Maličko lepší to bylo s oblečením – přece jen jde o práci v módním plátku. Co mi v horší náladě vadilo extrémně moc, bylo chování Doma a Ally. Dokud nepřišlo na první vrchol, text byl vtipný, sarkastický, ostrý a hbitý. V mém případě měla ekniha 700 stránek (jde o velikost textu) a posledních 200 stránek bylo… Bylo o třídu níž než “úvod” a následný epilog rozdělený na dvě části.

Další věcí, kterou obsahují všechny tyto knihy, byl sex. Zde bych chtěla vyzdvihnout překladatelku Danu Chodilovou, neboť sexuální scény obsahovaly více slov než penis, vagína, pták, vzal si mě, naplnil mě, apod. V knihách mne sexuální scény většinou neoslovují, neb mám jiné preference (a raději se mrknu na video). V knize Na vlásku jsem si sexuální scény užívala. Nejen proto, že do nich autorka promítla i problémy (každý ví, že sexem se problémy řeší dobře, když o nich nechcete mluvit, že), ale překladatelka se i postarala o to, aby šlo o zajímavé a originální čtení. 

Kolem a kolem hodně záleželo na rozpoložení, v jakém jsem četla. A taky na tom, že druhá půlka knihy po epilog je prostě slabší. Dialogy už nejsou svižné. A to mi dokonce ani vyjímečně nevadily komunikace skrz mail či sms, které jinak nemusím, neboť všude jsou jak pěst na oko. Tady ne. Lucy Store napsala hodně dobrou romantickou knihu, kterou, díky bohu, nerozdělila na několik částí. Postavy tak na 480 stranách mají prostor na všechno, co je potřeba, abychom si pak s úsměvem na tváři přečetli epilog a knihu vložili do poličky a doporučili přátelům.

zdroj obrázku: Baronet.cz

About The Author

Lucy Score Na vlásku