Recenze: Příliv – Skvělý, čtivý, ale naprosto neautentický

Erotický román z prostředí Kalifornie plný surfařské atmosféry. Nicole postupně odkrývá temná tajemství surfaře Daniela. Jak to dopadne?

Krásný obal přímo křičí: „Ahoj, léto je tady, udělej si koktejl!“. Anotace slibuje žhavý příběh o vztahu dvou mladých lidí v kulisách kalifornského slunce, pláží a vln. Skoro se mi chce zahulákat z plna hrdel: „Pobřežní hlídka!“ Jenže to už bych byla vážně za starou vykopávku.

Ignorujme tedy pro tuto chvíli představu chlupaté hrudi Davida Hasselhoffa a vraťme se k Nicole a Danielovi. Chválím obal, což vám zřejmě došlo, ale skřípu zuby nad paperbackem. Kniha má krásných rovných 400 stran, takže jde o slušnou bichli, která něco váží, a udržet ji otevřenou je dost náročné. Ani nechci vidět, jak musí vypadat výtisk v knihovně, který prošel rukama víc jak pěti natěšených čtenářek. Co je ještě horší – černý hřbet naprosto sráží krásnou grafiku, která na poličce absolutně nevynikne. Na nudnou černou už mám celkem alergii, vy ne?

Po skřípotu chrupu následuje hlasité syčení. Prosím vás, ta malá písmenka jsou co? Odhadem, nejsem znalec, ale 400 stran textu ve velikosti maximálně 10? To vymyslel kdo? I 12 by stačilo, abych neměla cukání pokaždé, když knihu otevřu a chci ji rovnou zase zavřít, protože vím, že mě bude ukrutně bolet hlava z nekonečného zaostřování.

Obsah je rozhodně důležitější a sama Lucie Schánělová podotkla, že u druhého dílu bude trvat na větším písmu, díky! A ano, bude druhý díl, hlídejte si stránky Pointy, pro více podrobností. Nejen to, bude i třetí!

Přejdeme raději k ději. Nicole je dvacet let, pročež jí promineme, že Danielovu kouzlu propadne tak rychle, že si skoro nestačí svléknout kalhotky (o teoreticky rozedřených zádech z rychlovky o sloup raději pomlčíme). Zbrklost patří k mládí, stejně jako spontánnost, svobodomyslnost a nezkušenost. I když toho za sebou má hodně, pořád je to mladičká naivní dívka. Daniel oproti tomu působí jako solidní hazjlík, který má dost věcí parádně na salámu.

Osobně dávám přednost pomalejšímu rozjezdu ve stylu slow burn romance, když je hrdinům věkově přes třicet. Cukání ve slepém oku mi způsobuje proklaté a nespisovné PŘECI. Všichni děláme chyby. Já třeba válčím s čárkami ve větách. Poznámka jen tak na okraj.

Zvolené prostředí dokázala Lucie Schánělová vykreslit velmi věrohodně a zároveň nepřehnaně. Nicméně pokud si do vyhledavače zadáte klíčový výraz Huntington Beach, má výsledná darda obrázků k romantice nepředstavitelně daleko. Na pláži se mačká hlava na hlavě. Z čela mi lije pot jenom se na to dívám a chuť na jakékoli radovánky mě přechází takřka okamžitě. Vážně a reálně ruku na srdce, zkoušeli jste se někdy milovat ve vodě nebo na písku? Můžete namítnout, že jde o fikci, jenže fantazie je mrcha a dost čtenářů chce použít coby inspiraci právě to, co vidí v knihách. Důrazně vám doporučuji, tohle nezkoušejte! To je srovnatelné s videi na Instagramu, kde rádoby výrobci mýdla vrznou do směsi skořici, taky čirá zhovadilost. Ještě vana, bazén, vířivka, budiž, když si chcete udělat vlastní názor, ale moře? Oceán? Nehledě na další fakt – zima. Okolo Huntington Beach cirkuluje studený Kalifornský proud, takže tam teplota vody nepřesáhne 20 stupňů. Nejsem muž, ale pánové jistě rádi poradí, jak se to má s erekcí v chladné vodě.

Přes všechny výhrady a výtky došlo k zajímavému paradoxu. Přestože jsem se místy nudila, kroutila trochu hlavou nebo nesouhlasně syčela, zajímalo mě, co přijde. Co bude následovat? Co se semele? Chvílemi jsem měla dojem, že mě snad zajímá všechno okolo, jen ne hlavní dvojice. Jejich přátelé, rodiče, různá tajemství, která byla pouze zmíněná či naznačená a více nerozvedená. Samozřejmě, že by děj byl trochu strohý, kdyby tam bylo minimum postav. Jenže tady se naopak omáčka vyšvihla nad hlavní linii.

Tolik lákavějších témat… Plus mi skutečně nesedlo zvolené prostředí. Mnohem raději mám kravaťáky a připouštím – ano, Aljaška, ze které se Nicole do Californie přistěhovala, by mi bývala byla sympatičtější a rozhodně ji považuji za více romantickou s větším potenciálem. Ještě se vrátím k mladické nerozvážnosti a naivitě – jsem stará škola anebo je šílenost poslat k vodě hasiče a začít si hejskem na surfu? Žádný strach, zdá se, že se nám hasič v pokračování vrátí, aby trochu rozpoutal vlny. Pro více zákulisních informací doporučuji Lucku sledovat na Instagramu.

„Zorbing? To je ta šílenost, kde tě zavřou do velké nafouklé koule a strčí tě z nějakého kopce?“ zeptala jsem se. Byl to Jamesův sport, jak už Daniel řekl. Tudíž se ujmul odpovědi. „To je přesně ono. Žádná pouťová atrakce se tomu nevyrovná. Nikdy nevím, jestli jsem z toho víc vzrušenej, nebo je mi víc špatně.“

Vše je však o osobních preferencích. Zmiňuji vám tu své, vy však můžete mít jiné, stejně tak se to má s výtkami. Je příběh špatný, protože mi nepadl do mé vysněné ideální noty? Ne! Naopak. Přestože má Příliv všechny předpoklady, abych ho v polovině odložila a víckrát se k němu nevrátila, dokázal mě oslovit, přitáhnout, vzbudit můj zájem, a to je vizitka dobrého autora! Dost věcí by se dalo zlepšit, minimálně padesát i více stran odstranit, aby byl děj dynamičtější a lákavější.

Zdroj obrázků: pointa.cz, thesun.co.uk

About The Author

Lucie Schánělová Příliv