Recenze: Hravý průvodce Brnem – mění se místo, ale koncept zůstává stejný

Rozšiřujeme sbírku průvodců, protože typů na výlety za poznáním není nikdy dost. Ivu Petřinovou vystřídala coby autorka Eva Obůrková a já jsem zvědavá, zda se to nějak projeví. Pokud vás to netáhne za hranice, ale rádi zůstanete nejen v létě věrni naší České republice, dnes se společně vydáme do Brna!

Ilustrací se opět ujal Vojtěch Šeda. Jeho styl k průvodci krásně sedí, výborně doplňuje a přijde mi mnohem lepší, než kdyby text byl doprovázen fotografiemi. Získává hravost a originálnost.  Koncept jako takový je jinak stále stejný: V dnešním kousku je celkem 19 výletů na 200 stranách. Každý trip začíná krátkou charakteristikou, trasou a praktickými radami.

Následují zajímavosti, pověsti, otázky, tipy, úkoly, informace z historie a tak dále. Záběr míst je neuvěřitelně vyčerpávající a pestrý. Kam nás Eva Obůrková všude vezme? Do kapucínské krypty, do podzemí, na brněnské hradby. Nechybí hrad Špilberk, park Lužánky, po Brně budeme jezdit šalinou, s vodníky se vydáme podél Svratky. Ochuzeni nebudete ani o rozhlednu či lanovkové údolí, Brněnskou přehradu či Mariánské údolí. Vyřádí se milovníci historie, vlaků, procházek či zvířat, protože součástí průvodce je např. i obora Holedná.

Neříkala jsem, že je záběr vyčerpávající? Téma či okruh si tu, dle mého, prostě a jednoduše najde prakticky každý. Ať už se do Brna budete chystat na týden či prodloužený víkend. A ano, primárně je Hravý průvodce Brnem opět cílen na děti (ve věku přibližně šest až dvanáct let). Zejména, co se týče úkolů, otázek a podobně. Ale s přehledem se dá s touto publikací vyřádit a naplánovat výlet i bez našich ratolestí.

Jsem opravdu zvědavá, kam se vydáme příště. Rozhodně potřebuji doplnit předchozí díl, který byl věnován hradům a zámkům. V případě brněnské varianty se mi líbí, že tím, jak je téma poměrně „úzké“, vznikl prostor zahrnout do publikace i místa méně profláknutá a až notoricky známá. To mi celkem vadilo u předchozích průvodců.

Jakýkoli díl z průvodců níže, který je vám svým záběrem blízký, je výbornou variantou a skvělým tipem na dárek. Ať už se chystáte vyrazit sami, s dětmi, se školou, s partou. Držím v ruce způsob, jak tomu dodat zase jiný a neotřelejší nádech – zejména, co se historie a pověstí týče – to je největší přidaná hodnota!

 Dostupné verze:

Hravý průvodce Prahou: Královská cesta

Hravý průvodce Českem I.

Hravý průvodce Českem II.

Hravý průvodce po hradech a zámcích

Hravý průvodce Prahou

zdroj obrázku: nakladatelství Albatros Media, pixabay.com

About The Author

Eva Obůrková Hravý průvodce Brnem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *