Recenze: Jen aby Ptákovina nebyla skutečně… ptákovina!

Zas a znovu vybočuji ze svých standardních žánrů, kterými jsou erotika, horory a krimi thrillery. Tentokrát neutíkám k dětské literatuře, nýbrž k humoristickému románu od české autorky. Sama jsem velmi zvědavá, co se z toho vyklube!

Přáli jste si někdy umět létat? Stát se třeba orlem, roztáhnout křídla a letět? Linda Vránová, skoro padesátiletá rozvedená zdravotní sestra, to umí. Jenže všechno není jen tak. Linda se čas od času mění v ptáka, jenže nikdy neví, kdy situace nastane, v co přesně se změní a jak dlouho bude proměna trvat. Zpočátku se snaží vší silou se svého prokletí zbavit. Ono není nic příjemného, když se třeba v butiku změníte ve slepici. Až když se Linda v ptačí podobě stane svědkem trestného činu, pochopí, že svých proměn může použít i k dobré věci. A když se do toho ještě zaplete jeden sympatický poručík kriminální policie, je o zábavu postaráno.

Hned na úvod :

Rába bych podotkla, že Ptákovina není až tak vtipná ve smyslu, že by se člověk válel smíchy po podlaze nebo si namohl bránici. Situace, které hlavní hrdinku potkávají, jsou úsměvné. Její myšlenkové pochody jsou úžasné, lidské a reálné a průpovídky, hlody a komentáře vtipné.

Alena Bures nenechává své hrdiny mluvit spisovně či šroubovaně. Mluví tak, jako většina z nás a musím říct, že to byla výborná volba, která jen umocnila čtivost. Velmi chválím autorčinu slovní zásobu, díky které není kniha plytká. Naopak. Ptákovina má skvělý nápad a švih, který ale místy trošku zvolní a dojde na hlušší a nepatrně nudnější pasáže.

Další kámen úrazu?

To je přeskakování z postavy na postavu. Ano, na děj se nedíváme jen z pohledu hlavní hrdinky, ale máme tu několik vypravěčů. Sem tam mi dělalo docela problémy uvědomit si, do čí hlavy jsem to zrovna vlétla. A to je v podstatě druhá a zároveň poslední výtka.

Ptákovina aneb Ženská v povětří je mixem přátelského humoru, jemné detektivky a špetky lehké romantiky. Je odpočinková a nepostrádá milou pointu, i když pár doplňujících otázek bych určitě měla. Hodí se ve chvílích, kdy chcete něco čtivého, vtipného, rozumně dlouhého ale nezamotaného, nepřehnaného. 157 stran slupnete jako nic, byť jste třeba nemocní nebo unavení. Hlavní hrdinka má sice na krku padesátku, avšak neztrácí chuť do života a elán. 

zdroj obrázku: nakladatelství Solis, pixabay.com

About The Author

Alena Bures Ptákovina aneb ženská v povětří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *