Recenze: Šifra nasadila laťku. Jak vysoko vyskočí Hadí oči?

Nina se vrací! Krimi-thrillerem Šifra nasadila Isabella Maldonado laťku proklatě vysoko. Dokáže ji udržet? Může ji ještě přeskočit? Čím mě Hadí oči trochu štvaly a čím naopak neuvěřitelně ohromily? To zjistíte v dnešní recenzi na připravovanou novinku, která vychází 12. dubna. Ale nejdřív si dáme anotaci, ať v tom máme pořádek!

Smrt celé rodiny ve spánku je sama o sobě nepředstavitelnou tragédií. Speciální agentka FBI Nina Guerrerová a tým profilovačů FBI, k nimž patří, však mají prověřit možnost, že celá záležitost je ještě o poznání děsivější. Existuje snad pojítko mezi touto událostí a případem trojnásobné vraždy, který se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál? Nejhorší obavy se záhy potvrdí, když detektivové narazí na stopu sériového vraha natolik zákeřného, že jeho bestiální zločiny procházejí bez povšimnutí skoro 30 let. Čas se krátí, a zatímco se zužuje okruh podezřelých, dávné události se kuriózní shodou náhod střetnou s přítomností a donutí Ninu k nejvyšší myslitelné oběti.

Může být stereotyp zajímavý? Pro někoho určitě ano. A může být klišé čtivé a lákavé? I v tomto případě je odpověď ano. Hadí oči jsou, co jsou a na nic jiného si ani nehrají. Škatulka detektivní/kriminální thriller na ně sedí více než přesně. Kniha nijak nevybočuje ani co se postav týče. Máme tu silnou ženskou hlavní hrdinku – agentku FBI s pohnutou minulostí, která se v předchozí knize musela vypořádat s několika výzvami. Ani dnes nebude nijak ušetřena a přicházíme k hlavní a podle všeho i jediné výtce, kterou mám na srdci.

Brecková si s nepřátelským výrazem přitáhla kelímek k sobě. „Karamelové macchiato.“
Nina si s kritickým pohledem změřila horu šlehačky plovoucí na hladině. „Vypadá to spíš jako dortík než poctivá káva.“
„Je to snídaně a oběd dohromady,“ odsekla jí Brecková. „Dokonalá kombinace kofeinové šlehy s dávkou cukru, takže budu mít energii na celý den až do večeře.“

Chris Carter, Robert Bryndza, Linda Castillo a teď i Isabella Maldonado se dopouštějí jednoho a toho samého zvěrstva, u kterého vržu zuby, nicméně nakonec jim ho stejně všem čtyřem odpustím. O co jde? Hlavní postava vždycky a prakticky v každém díle dostane neuvěřitelně po hubě. Ať už se bavíme o fyzickém výprasku či o jeho emocionální variantě. Tento fakt trochu brání možnosti brát hlavní postavu jako obyčejného smrtelníka. Tady zatím nejde o až takový extrém, ale v jistém bodu příběhu mě předvídatelnost vedlejší zápletky nebetyčně rozčilovala.

Má touha po krvi (v překladu: touha po hlasitém nadávání a nesouhlasném mručení) však byla utišena neuvěřitelnou čtivostí a vymazleností. Jinými slovy, co Hadí oči postrádají na originalitě, to vynahrazují detaily, napětím, spádem a dialogy. K dispozici máme bezmála 400 stran, kratší kapitoly a er-formu. Nesledujeme jen tým vyšetřovatelů, který vznikl na konci předchozího dílu, ale i kroky a myšlenky vraha.

Přes všechny tyto superlativy však Hadí oči dostanou o půl hvězdy méně. Proč? Protože, vyjma hlavní výtky výše, mi v závěru chybělo jakési… vhodné slovo by snad bylo uzavření. V průběhu děje jsme dostali většinu odpovědí na všechny možné otázky, avšak samotná motivace vraha, jeho nenávist a samotný důvod proč dělá, co dělá, zůstal neúplný. Sice by to, teoreticky, spravila jedna věta, ale já se potýkám s tím, že mi krátká vzpomínka malého chlapce nestačí na to, abych měla všechny dílky skládanky. Jistě, jsem poměrně sečtělá, a proto si to umím z velké části domyslet. Jenže já si právě nic domýšlet nechci! Chci, aby mi autor poskytl komplet vše a tím by byl můj čtenářský zážitek komplexní a jedinečný.

Ocitli se tedy v začarovaném kruhu, jehož se každý strážce zákona v Americe děsí. Potřebovali důkazy, aby získali povolení k prohlídce, ale současně potřebovali povolení k prohlídce, aby nalezli důkazy.

Rozhodně doporučuji číst nejprve Šifru a až po ní se pustit do Hadích očí, protože jinak přijdete o pozadí vztahů v týmu a minulost Niny coby středobodu všeho. Za odměnu dostane dva velmi kvalitní zástupce v rámci žánru, které nesází na originalitu, ale na poctivost, čtivost, preciznost, byť já osobně jsem pár nedostatků našla, nejde o nic, z čeho bych i přes vysokou míru remcání byla vyloženě otrávená. Doufám, že se dočkáme i dílu třetího, který má v originále vyjít na konci června tohoto roku. A pokud se Netflix skutečně rozhodně natočit film podle Šifry, neměly by Hadí oči zůstat pozadu. Jako fanoušek detektivek s prvky thrilleru se cítím nadmíru uspokojená a natěšená na další autorčiny knihy.

zdroj obrázku: grada.cz

Isabella Maldonado Hadí oči

7 thoughts on “Recenze: Šifra nasadila laťku. Jak vysoko vyskočí Hadí oči?

  1. Hello very cool blog!! Guy .. Beautiful ..

    Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds
    additionally? I’m satisfied to find numerous helpful information here in the publish, we need work out more strategies in this
    regard, thank you for sharing. . . . . .

  2. An intriguing discussion is worth comment. I think that you should
    publish more on this topic, it may not be a taboo matter but usually
    folks don’t speak about these subjects. To the next!
    Best wishes!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *