Recenze: Vřesová můrka – nejen komiksové pohádkové dobrodružství!

Odkud se berou barvy a kam se ztrácejí v noci? Šedivá můrka o tom něco ví! A zvídavá dítka rozhodně osloví nádherné ilustrace a právě barvy, kterými láká už obálka. Co dalšího ukrývá novinka od nakladatelství HOST?

Na vřesovém paloučku u lesa žije malá Šedivá můrka. Protože dosud nepotkala žádnou jinou můrku, myslí si, že je jediná na světě. Přes den se ukrývá v hlubokém stínu pod keříky vřesu, odkud vylétá až po setmění. Ničeho se totiž nebojí víc než slunečního svitu. Svůj palouček ještě nikdy neopustila, a přitom by tak ráda spatřila stromy, jejichž listy sem občas přivane vítr. To vše rázem změní nečekaná návštěva. Jednou večer na palouček zavítá — další můrka! A ukáže Šedivé můrce úplně nový svět. Svět plný barev, který lze spatřit jen díky světlu. Šedivá můrka pozná, že není sama a že les za hranicemi paloučku je mnohem větší a krásnější, než jak si ho představovala. Ale také nebezpečnější. Nebo ne? 

V dobrodružně pohádkovém příběhu se setkávají dva styly vyprávění. Máme tu klasický text v krátkých úsecích, který je prokládán nejen velkým množstvím ilustrací, ale rovněž i komiksovými částmi.

Z pohledu maminky prvňáčka můžu říct, že písmo komiksových bublin je perfektní a začínajícím knihomolům se výborně čte. S povídáním, které je potom okolo, je to nepatrně horší, neboť jsou zvolena malá i velká písmena, a ne úplně přívětivý font. Jde to ovšem hravě rozdělit: text předčítá rodič a bubliny louská dítko. Protože je kniha pro děti od tří let, počítá se primárně s tím, že Vřesovou můrku budou číst právě rodiče, prarodiče či starší sourozenci.

Ovšem známe dětskou fantazii, psané slovo v podstatě nepotřebují, když je nejhůř, hravě si vymyslí vlastní příběh. Vřesová můrka je prvním dílem nové série Pohádky pro Slunce a Měsíc. Čte se skvěle, rychle a díky velkým ilustracím působí kouzelně. Oksana Bula otevírá témata jako je strach z neznámého, kamarádství, opatrnost, respekt, zbrklost. Zároveň nijak netlačí na pilu.

Příběh je na 71 stranách rozdělen do dvou kapitol a Oksana Bula je rozhodně skvělá výtvarnice. Grafická stránka knihy je neuvěřitelně nádherná a zprostředkovává milou a svým způsobem i poučnou pohádku. Umím si představit, že bych některé obrázky dala do rámečku. Jsou harmonické, uklidňující, veselé a magické.

zdroj obrázků: nakladatelství HOST

Oksana Bula – (nar. 1989) je ukrajinská výtvarnice, ilustrátorka dětských knih a tukoní máma. Pod značkou Tukoni vyrábí a prodává pohlednice, kalendáře, trička i brože s jejich motivy. V češtině jí vyšly čtyři knihy: Zubr si hledá hnízdo (2016, česky 2017), Medvěd nechce jít spát (2017, česky 2018), Jak tukoni zachránili strom (2018, česky 2019) a Jedlička se narodila (2018, česky 2019). Komiksovou pohádkou o statečné malé můrce, která dokázala překonat strach z neznámého, Oksana Bula otevírá novou sérii Pohádky pro Slunce a Měsíc

About The Author