Recenze: S Nevrlým Rudou pochopíme, že mít špatnou náladu není žádná ostuda

Asi se budu opakovat, jenže co se dá dělat. S dětmi je to občas prostě na jedno brdo a emoce se řeší na denní bázi. Posledně jsme si v Krabičce povídali o strachu. Dnes si projdeme vztek a špatnou náladu.

Tvrďák Ruda má špatnou náladu. Sluníčko moc svítí, obloha je příliš modrá a banány? Banány jsou přehnaně sladké! Jeho kamarádi vůbec nechápou, proč je naštvaný. Určitě by mu pomohlo, kdyby se pořádně narovnal, začal se usmívat a vůbec se choval jako každé spokojené zvíře v pralese: skákal, plaval, válel se, objímal a smál se. Dobrá nálada přijde pak tak nějak sama. Ruda se poctivě snaží, ale nejde to. A hlavně: on přece vůbec není naštvaný! Humorný příběh pro děti od 4 do 7 let o tom, že být naštvaný je zcela normální a že umět si svou špatnou náladu přiznat a přijmout ji, je nejlepší cesta, jak se s ní vyrovnat. Kniha se dostala do první desítky bestsellerů The New York Times a na seznamu strávila 25 týdnů. Má dalších 8 pokračování.

Znáte ty dny, kdy se ráno probudíte, a štve vás – naprosto bezdůvodně –  i vzduch? Tak přesně to se stane i Rudovi. Aby toho nebylo málo, tak své rozpoložení popírá a snaží se sebe i své přátele přesvědčit, že je všechno naprosto v pohodě.

Jenže oni vidí, že není a snaží se mu všemožně pomoci, čímž celou situaci nepatrně zhoršují. Kolikrát jste na otázku nejbližších, co vám je, odpověděli, že nic? A kolikrát jste vlastně lhali? Kolikrát jste stáli na druhé straně barikády a šili do své polovičky či jiného člena rodiny, co mu vlastně je a snažili se to z něj vydolovat?

Publikace Nevrlý Ruda je krásná v tom, že je v podstatě úplně prostý a názorně nám ukazuje, že špatná nálada a rozmrzelost jsou normální. Není důvod se stydět. Stejně tak nemusí nutně existovat lék nebo řešení a tahle emoce musí prostě odejít stejně tak, jako přišla. Stačí jen dopřát si prostor, najít klidné místo a zhluboka dýchat. Jasně, v reálném životě to není zpravidla tak jednoduché, ale Nevrlý Ruda je primárně pro dítka od 4 do 7 let, takže to berme s nadhledem a rezervou.

O ilustrace se postaral autorčin manžel, Max Lang, a uchopil je svérázně, ale přitom stále realisticky, takže se dají zvířátka snadno identifikovat. Je prima pro změnu vidět gorilu, hyenu, marabu a další, oproti klasickým a často se opakujícím kočkám, psům, liškám či medvědům.

Nevrlý Ruda si nás doma získal a to nejen výrazně rudou barvou, která skvěle vystihuje naštvanost. Je to milý nabručený mrzout, který nakonec (a my s ním) prozře. Suzanne Lang se podařilo krásně, jemně a vlastně i reálně a vtipně zachytit něco podstatného a zprostředkovat to dětskému publiku. Nevrlý Ruda má další i díly a já bych je rozhodně ráda viděla i u nás!

zdroj obrázku: nakladatelství Portál

About The Author

Suzanne Lang Nevrlý Ruda