Recenze: Kryšpín Kůstek a prokletí knihovního psa je lákavou hororovou vlaštovkou nejen pro osmileté

V červenci jsem vám s nadšením představila hororové leporelo pro nejmenší Bafni na mě. Ovšem tím nakladatelství Golden Dog neskončilo a v ruce držím další kousek věnovaný mladším knihomolům. Tentokrát je cílová věková hranice osm let. Leč můžu vám slíbit, že ho s nadšením slupne i dospělák, čímž lehce předbíhám, proto hezky popořadě:

Kryšpín Kůstek nerad čte. Opravdu nerad. Když otevře knihu, písmena se promění v mravence a jeho začne bolet hlava. O návštěvy knihovny nestojí, navíc tam mají psa Záložku, kterému smrdí z tlamy. Otec ho však nenechá jen hrát videohry. Kdyby už Kryšpín Kůstek měl něco číst, tak vzrušující knihy. Je však přesvědčený, že takové neexistují. Jenže svérázná knihovnice Sklep-Ula mu ke čtení nabídne právě jednu takovou vzrušující knihu. A ta ho pohltí. Nemůže přestat číst. Za žádnou cenu ale nesmí nahlas přečíst poslední stránku. Nikdy…

Nečti poslední stránku nahlas… jistě, to je asi jako říct puberťákům, aby v zimě nezkoušeli olizovat zábradlí. Je téměř sto procentní pravděpodobnost, že přesně k tomu dojde. Nikoho tudíž nepřekvapí, že svým neuváženým krokem dá Kryšpín do pohybu síly nejen nadpřirozené.

Za poutavým dobrodružným příběhem s lehce strašidelným nádechem stojí finský spisovatel Marko Hautala. Je velkým překvapením, že autor skvělého psychologického hororu Architekt temna vytvořil krásné a poutavé čtení pro dětské čtenáře. Ilustrací se ujal finský umělec či umělkyně tvořící pod pseudonymem Broci a vznikla milá knížka o 11 kapitolách na 72 stranách. Pro úplnost doplním, že překlad má na svědomí Martin Štefko.

Příběh je jednoduchý, přesto poutavý. Kratší odstavce i věty jsou ideálně uzpůsobeny cílové věkové hranici čtenářů. Myslím, že klidně i šesti či sedmiletí si dobrodružstí Kryšpína Kůstka a psa Záložky v knihovně užijí, byť jim ho budou muset přečíst rodiče. Já si u něj skvěle odpočinula, přestože to pro mě svým rozsahem byla v podstatě jednohubka. Jenže rovněž balzám. V jednoduchosti je přece krása!

Kryšpín Kůstek a prokletí knihovního psa je čtivý a nápaditý. Ukrývá několik nenásilných ponaučení (díky za tento klasický prvek) a má potenciál nejen nadchnout, ale i bavit. Nejde o nic přeplácaného, překombinovaného, umělého a ani komerčně podbízivého. Děkuji, tleskám a jsem zvědavá, s čím přijde Golden Dog v rámci seznamování dětí s hororovým žánrem potřetí!

zdroj obrázku: nakladatelství Golden Dog, markohautala.fi

About The Author

Marko Hautala Kryšpín Kůstek a prokletí knihovního psa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *