Vánoce klepou na dveře, je třeba připravit peněženky. I to je možná cesta, jak se na nový Kouzelnický almanach dívat. První kniha o kouzelníkovi s jizvou ve tvaru blesku na čele u nás vyšla 29. 2. 2000. Ano, skutečně před víc jak dvaceti lety. Je tedy možné vydat ještě něco, co tady ještě nebylo?
Accio encyklopedie! Mávněte hůlkou a přeneste se do pestrého kouzelnického světa v podání sedmi talentovaných ilustrátorů. Potkáte fantastická zvířata, přičichnete si k nejmocnějším lektvarům a přečtete si o kouzelnících i čarodějkách nejen z dob minulých. Navštívíte krámek Weasleyovic dvojčat v Příčné ulici, poznáte patrony různých postav a projdete si mapu Bradavic (všech 142 schodišť vám dá určitě zabrat). Uvnitř této knihy zkrátka najdete všechno – od akromantule až po Zlatonku.
V době vydání prvního dílu mi bylo krásných sladkých náct. S příběhy od J.K. Rowling jsem zrála a dospívala. Nedočkavě jsem vyhlížela další a další díly… K Harry Potterovi se opakovaně s láskou vracím. A co víc, teď si k němu našla cestu i sedmiletá cácorka. Aby ne, příběh je to vcelku nadčasový a s léty rozhodně kouzlo neztrácí.
Kouzelnický almanach na svých 208 stranách nepřináší nic nového, ani světoborného. V podstatě na jednom místě shrnuje základní informace. Ať už se bavíme o hlavních postavách (Harry, Ron, Hermiona, Draco, Minerva, Albus, Hagrid a další), o místech (Bradavice, ministerstvo kouzel, Doupě, Zapovězený les, Azkaban…), zajímavostech (lektvary, bylinky, učebnice, hůlky, zvířata, domácí škůdci,…). Splňuje tím pádem označení encyklopedie.
Líbí se mi, že na Kouzelnickém almanachu pracovalo sedm nadaných ilustrátorů, kteří jsou nám v úvodu představeni. Každý má svůj osobitý styl a publikace tak získává nový rozměr (mimo váhy 1,163 kg). Sluší se podotknout, že J. K. Rowling při sepisování vychází z knih. Postavy, předměty, zvířata jsou tak znázorněna tak, jak vypadají podle knižního zpracování, nikoli podle filmové verze!
Jako doplněk k ilustracím jsou často použité citace vybraných “hlášek” z knih. Ty u nás vyšly s překladem bratrů Medkových, kteří odvedli neuvěřitelně výbornou práci. Ano, můžeme polemizovat o tom, proč jsme se – jako třeba naši slovenští sousedé – nedrželi anglických názvů a vytvářeli vlastní alternativy. Ovšem to je debata do jiného prostoru.
Ke Kouzelnickému almanachu jsem zprvu byla poněkud skeptická, to nebudu nijak zastírat. Bála jsem se další komerční vycpávky, která jen parazituje na známém a oblíbeném příběhu, který oslovuje několik generací. Velmi mile mě však překvapil.
Je vskutku nadupaný informacemi, krásnými ilustracemi a představuje sondu do kouzelnického světa. Ano, 98% informací znáte, pokud jste četli knihy. To však radost z listování nijak neumenšuje. Některé detaily vám (stejně jako mně) mohly uniknout, jiné jsme s léty mohli zapomenout. Schválně: Víte, co nosí Hagrid po kapsách? Vyjmenujete všechny obchody na Příčné ulici? Jaké má Draco druhé křestní jméno? Kolik schodišť je vlastně v Bradavicích? Jak by vypadala kouzelnická časová osa, na kterou bychom dali všechny důležité okamžiky? To je jen zlomek podrobností, které tato vydařená kráska přináší!
Máte rádi svět Harryho Pottera? Napište nám do komentářů a klidně přidejte tip, na co byste si přáli recenzi příště!
PS: Pokud by vás zajímalo listování alamanachem, mrkněte na náš instagram. Máme pro vás natočené reels!
zdroj obrázků: albatrosmedia.cz