Recenze: Přání – lepší fantasy pohádku jsem nečetla!

Poměrně často teď od detektivek utíkám k fantasy knihám. Ráda se vracím do světa čar a kouzel. Po znovupřečtení celého Pottera jsem se vrhla na Čarodějku – Šepot kouzel a byla jsem rozčarovaná. Ale ne v tom pozitivním slova smyslu. Náhodou jsem pak ve své podzimní náladě, těšíc se na moje nejoblíbenější roční období (zimu), narazila na Přání! od Leandry Sold. Četla jsem již její Paní jara a byla jsem mile překvapena kvalitou. Že Sold patří mezi naděje české fantastiky v Přání! jen potvrdila!

Karin je mladá dívka, která v mládí zažije svou vlastní smrt. Nebo si to aspoň myslí. Když se rodina z neštěstí vzpamatuje, zasáhne ji další nehoda. Otec při ní zemře, matka skončí v sanatoriu a osmnáctiletá Karin se musí postarat o svou malou sestřičku. Přijde o veškerou svobodu, pohřbí své sny o umělecké dráze. Kdo by v tu chvíli neměl přání, aby vše bylo jako dřív? Nebo alespoň aby máma byla zdravá a byly zase trojčlenná rodina? Jenže člověk by měl být opatrný na to, co si přeje. Následky mohou být delší než věčnost…

Ani nevím, kde začít. Po přečtení Přání! totiž nemám, překvapivě, žádné výhrady. Ale když se trochu zamyslím, možná na některé přijdu. Obecně, pokud bych po knize sáhla v knihkupectví kvůli překrásné obálce, nelitovala bych jediné koruny, kterou mě kniha Leandry Sold stála. A to, co se v tom krásném brožovaném obalu ukrývá, je opravdový odpočinkový román s prvky pohádky. Takový malý klenot. 

Na příběh plný mrazu nahlížíme z pohledu Karin. Myšlenky a pohnutky dalších postav tak dostáváme zprostředkovaně skrz dialogy a popisy řeči těla. Zpočátku nám autorka představí hlavní aktéry příběhu, kterým nenásilně přiřadí vzhled a povahové rysy, jež dále rozvíjí. Největší posun je znám, samozřejmě, u Karin. Její pohled na svět se každou chvíli vyvíjí, protože omezený čas, který dostala od Pána Mrazu, ji trošku nutí posouvat své hranice. Překvapilo mne, jak moc dokáže Karin zpytovat své myšlenky a domýšlet důsledky svých rozhodnutí. Pokud se mi nějaké chování doplňujících postav zdálo matoucí či zvláštní, Sold mi jej postupně vysvětlila a doupravila moje nápady a mínění o postavách a ději. 

Možná, že kdyby kniha byla delší, našel by se prostor více se povrtat v zákonitostech království, do kterých se díky Přání! dostala. Nějaké náznaky v knize jsou, ale ocenila bych jich víc. Reálie jsou na fantasy dílech, hned vedle magické moci hrdinů, na předních místech mého zájmu o vybranou knihu. V Přání! se nám jich dostane sice méně, ale stále i díky tomu množství zamilovaně zmatených myšlenek nepůsobí rušivě. Přijde mi to jako docela vyvážená směs kouzel, lásky a boje – naštěstí nejen toho vnitřního.

Pokud bych měla vybírat dárek někomu, kdo zimní tématiku nebo samotnou zimu a její kouzlo miluje, sáhla bych rozhodně po Přání!. Nejenže jde o českou tvorbu, ale i hodně zdařilé dílo. Nezbývá než se těšit, s čím dalším Leandra Sold přijde!

About The Author

Leandra Sold Přání