Recenze: Helon 2 – sci-fi pro začátečníky

Není žádným tajemstvím, že první díl tohoto příběhu – Agent Samantha Parksová – mě oslovil, avšak nijak zvlášť neohromil. Šlo spíš o průměrnou akční záležitost s lehkým nádechem sci-fi. Proč jsem zatoužila číst pokračování? Inu, protože zvědavost je mrcha nenasytná!

Helon 2 je planeta na okraji neutrální zóny, vytvořené hned po uzavření míru s rasou Krygerů. Všechno se zdálo být v pořádku, zóna plnila svůj účel a mimozemšťané o sobě skoro čtyřicet let nedali vědět. Nyní se ale Helon 2 odmlčel. S lodí, která měla zjistit, co se na planetě děje, to dopadlo podobně. Kontakt byl přerušen dřív, než dorazila na místo určení. Co se tam stalo?

Tyto informace jsme měli již v prvním díle, ve kterém šlo primárně o to, aby agentka Organizace přivedla zpět časovanou bombu v podobě muže, který je opředený mnoha tajemstvími. John Smith je hlavní postavou i zde. Spolu se Samanthou se vydávají ke zmiňované planetě Helon 2. Oba bojují nejen s byrokracií, ale i s dalšími prvky. Proč John tolik pije? Co skrývá? A je možné, že je za vším víc, než Samanthě říká?

Prosím vás, hlavně nečekejte romantickou linku. Jako neříkám, že bych se jí nějak usilovně bránila, nicméně je osvěžující, že tu o nic tak prvoplánového nejde. Rovněž neočekávejte odpovědi. Nebo jinak a lépe: všechny odpovědi. Pár neznámých vám zůstane, protože Aleš Holaň je pěkný prevít. Myšleno pozitivně. Nechal si otevřená vrátka na další díl. Však je to celé taky avizováno jako vesmírná sci-fi série.

Ne že by ho neměl John rád, jen mu neseděla jeho věčně pozitivní energie. S povzdychem polkl.
„Ani ne, jen jsme se přesunuli na vedoucí pozici svazu.“
„Prý jsme zachytili nějaké lodě…“ V důstojníkových očích zářilo nadšení.
Ten umře jako první, napadlo Johna, ale neřekl to nahlas. Pomalu si začínal zvykat, že musí koexistovat s ostatními lidmi a některé názory si nechávat raději pro sebe.

V hlavním záběru tohoto druhého dílu je převážně planeta Helon 2, kde se usadili Krygerové. Komunikace nefunguje, nefungují ani žádné senzory a nikdo netuší, o co jde a proč se xenofobní mimozemšťané spojili s jinou velmi xenofobní rasou proti lidem? Co chystají? Proč riskují válku s lidmi? A proč je John Smith tak zatraceně pošahaný a všehoschopný magor s ultra zvláštními schopnostmi i vybavením?

Hlavní potenciál Aleš Holaně, potažmo obou zatím vydaných dílů, tkví ve zvědavosti, jak jsem již zmiňovala v úvodu. Ta vás pohání a žene kupředu. Prodíráte se řádky, odstavci, krví, vnitřnostmi a sledujete nejen boj Samanthy a Johna s velením, ale i mezi nimi a Krygery. Napětí a několik neznámých, které toužíte odhalit, vás udržují v pozoru a vy slupnete tento bonbonek o 144 stranách a skřípete zuby!

„Dělám si věci po svém, protože mám daleko více zkušeností, než si dokážete vůbec představit. O romantických vztazích mám své představy. Všechny končí tragicky a předčasně. Takže jestli si chcete zapíchat, nemám s tím problém, ale vydržte, až bude po akci.“

Celý příběh se odehraje v průběhu 5 dní a na jeho konci nebudete o nic moudřejší! Ale mohu vám slíbit, že budete spokojenější, než v případě dílu prvního. Čtivé je to oboje nastejno. Tady je víc akce, krve a bojů, nicméně bez přehnaně rozvedených detailů. Postavy i jejich vztahy a vazby procházejí vývojem, děj plyne rychle, nelogičnosti jsem nezaregistrovala. Dá se tedy říct, že si Aleš Holaň o půl hvězdičky polepšil. Pokud však očekáváte něco hodně propracovaného a technicky i technologicky zdatného, zklamu vás.

Helon 2 je ideální pro sci-fi začátečníky a pro ty, kdo se bojí, že je sci-fi plné technologických údajů, nudných popisů zákoutí vesmírných lodí či mimozemských civilizací. Aleš Holaň ukazuje, že to jde i o poznání jednodušeji, nikoli však na úkor kvality příběhu, který vykreslil akčně a svižně. Zní vám to zmateně? Tak jinak: Když hledám něco nepřekombinovaného, co nemá 400 a více stran, v čem se pro samé detailní líčení neztratím, toto je ideální volba. Jen mě nepatrně rozčiluje, že pokud má jít o sérii, nikdo se nezamyslel nad tím, aby k sobě knihy a jejich obálky (ke druhému dílu ji skvěle zpracoval Jiří Dvorský) graficky ladily. Nebo minimálně hřbety. Velká škoda!

zdroj obrázku: albatrosmedia.cz

About The Author

Aleš Holaň Helon 2