Recenze: Eragon + Stránský = závislost

Mladý, prostý, ochotný, lehce domýšlivý a do všeho moc hrrr … Překrásná aristokratická elfka, která jde do každého boje se vztyčenou hlavou a myslí na všechny kolem sebe, jen ne na sebe … Majestátní přenádherná hříčka přírody – dračice s myslí jasnou a srdcem vřelým… Jaký hlas byste pro každého z nich zvolili? A co když by všichni museli mít hlas jeden?

Kdo by neznal Eragona, první díl tetralogie Odkaz dračích jezdců. Takovou tak trochu slátaninu Hobita, Pána Prstenů, Harryho Pottera a dalších fantasty. Ale co dodat, kniha se povedla. Celá nedočkavá jsem čekala, až vyjde v audio verzi. Samozřejmě jsem ji četla – celou sérii. Jenže poslech audioknihy – to je jako pohádka na dobrou noc od maminky či tatínka. To vám někdo jiný čte něco překrásného. A co si budeme povídat! Martin Stránský je muž s hlasem na pravém místě a v jeho podání je kniha snad lepší než v originální, tištěné, podobě.

První díl Eragona je o jednom velikém štěstí ještě lehce namyšleného kluka z hor. Jak se příběh line Dračími horami, přidávají s k chlapci další lidé, elfka a hlavně dračice Safira. Každý, ale úplně každý, z nich má jinou povahu, jiný styl mluvy a vyjadřování a každý z nich má v hlase své osobité kouzlo. A když jsme u kouzel – v knize se kouzlí a ne zrovna málo. Nekouzlí se ale česky nebo anglicky, kouzlí se jazykem úplně rozdílným. Takže když to dáme dohromady – povaha člověka, jeho hlas a jeho hlas, když kouzlí – řeknete si, že tohle jeden člověk nemůže zvládnout!

Naštěstí pan Stránský stejně jako hrdinové v knize umí kouzlit. Dílo v jeho podání dostává další rozměr a každá pauza mezi kapitolami je nekonečně dlouho trvající peklo (5 sekund), které vás dělí od těžce návykového hlasu a náboje příběhu. Možná to dělá právě druh díla – dobrodružství, napětí, akce, jistý druh lásky. Po dlouhé době jde o knihu jinou než o Agathu Christie a Poirota, na kterých jsem závislá. Po skončení příběhu jsem zaznamenala pocit, který jsem dlouho nezažila – tohle chci slyšet znovu. Ano, těším se na další díl, ale celé dílo je natolik kvalitní a překrásné, že jej nikdy neoposloucháte.

Chtěla jsem na knize najít i nějaká negativa, neboť jsem až moc pozitivní, ale hlas vypravěče mi k tomu nedal prostor. Dokonce i kouzlení z jeho úst bylo výjimečné a pokud člověk, knihu již jednou čtoucí, měl zafixovanou jinou výslovnost, dokázal bez připomínej přijmout i tohle podání. Dále by se dala najít vada na délce přednesu. Věřte mi, i po necelých 19 hodinách poslechu nebudete mít dost a budete potřebovat za pár minut svoji dávku Eragona Stránského.

Interpret: Martin Stránský
Délka: 18 hodin 44 minut

Zdroj obrázku: Audiotéka.cz, eragon.osoba.cz

About The Author

Christopher Paolini Eragon