Recenze: Dokola – štědrý záběr témat a nadšený dětský čtenář!

Cácorka roste a jako správný prvňáček se učí číst. To s sebou nese celou řadu humorných situací, ale rovněž i nový směr ve vztahu s knihami. Vidí mě s nimi v ruce odmalička na denní bázi a tím pádem po nich často sahá i ona, z čehož mám obrovskou radost. A samozřejmě mi začíná kecat i do recenzí. U každého balíčku chodí kontrolovat, zda je tam i něco pro ni. Je tedy nasnadě, že i Dokola náležitě okomentovala!

Svět okolo nás se neustále mění: den se střídá s nocí, zima s teplem, zrod se zánikem. Hravá a vizuálně strhující kniha úspěšných španělských autorek seznamuje mladé čtenáře s fascinujícími tajemstvími životních cyklů v přírodě, které můžeme nejen sledovat, ale kterých jsme sami neoddělitelnou součástí.

Krásná publikace o koloběhu života si u nás doma hned získala pozornost. Nejde ani tak o její netradiční čtvercový formát, jako spíš o nádherné a přitom nekřiklavé barvy a způsob, jakým dokázaly Mariana Cabassa a Soledad Romero Marino zachytit a uchopit téma.

Zázračný koloběh života (tak zní podtitul díla) se netýká jen člověka samotného. Dětem je vyobrazen např. život motýla či slepice, čtvero ročních období, potravní řetězec, fáze měsíce a tak podobně. Ke každému tématu je na úvod lehce filozofický a hloubavý citát plus báseň. I samotné popisky u jednotlivých koloběhů jsou veršované. Což je za mě trochu kámen úrazu.

Text zní melodicky, takže překlad je v pořádku. Jen já s tím mám problém, neb mi to nesedí. Je však jasné, že pro dětské publikum (Dokola je pro děti od pěti let) jsou básničky a verše hravou formou. Jsme tak opět u rozdílného vnímání knihy matkou a dcerou. Zatímco já špetku vržu zuby, cácorka coby prvňáček slabikuje nadpisy (verše předčítám já) a u každé dvojstrany se zastavím, diskutujeme a rozvádíme dané téma.

Fantazie dětí je neuvěřitelná, stejně jako množství doplňujících otázek, se kterými dokážou přijít. Dokola jim dává jedinečný impuls hned v několika oblastech a tématech. Je tak naprosto úžasnou variantou pro dětské skupiny, družiny i školky. Nepochybuji, že dokáže nadchnout kolektiv i jednotlivce. Ilustrace jsou jemné, snadno identifikovatelné a vypráví příběh, který děti snadno interpretují a ani k tomu nepotřebují text.

Podněcuje k debatě, ať už se vydáme do vesmíru, protože měsíc a jeho fáze. Na farmu za slepicemi. Na louky za motýly či se pustíme do diskuse o šetření vodou, případně naťukneme třeba i těhotenství. Už jsem to říkala – záběr témat je neuvěřitelně štědrý a přitom rozsah 48 stran tomu na první pohled nenapovídá. Dokola je milé a velmi překvapivé.

zdroj obrázku: nakladatelství Portál

About The Author

Mariana Cabassa, Soledad Romero Marino Dokola: Zázračný koloběh života

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *