Recenze: Holka přes palubu – z vývoje děje čiší šroubovanost

Ach, ty asociace! Nejde o překlep. Skutečně nehodlám lamentovat nad anotacemi, nýbrž asociacemi. Jakmile jsem přečetla název knihy, viděla obálku a zběžně projela, o čem kniha je, naskočil mi film z roku 1987 s Goldie Hawn v hlavní roli – Přes palubu. Co mají společné, jestli vůbec něco?

Piper Bellingerová je zhýčkaná osmadvacetiletá dívka, které bohatý otčím poskytne, co si jen zamane. Jenže… když jednou vypije moc šampaňského a party na střeše se tak trochu zvrtne, odstřihne ji od rodinných financí a spolu se sestrou je pošle do zapadákova na druhém konci pobřeží, kde mají vést bar svého zesnulého otce. Kamkoli se na malém městě vrtne, potkává Brendana, mohutného vousatého námořního kapitána, který je od první chvíle přesvědčený, že Piper tam dlouho nevydrží. Hvězda sociálních sítí, co se ráda baví, a drsný rybář jsou sice naprosté protiklady, ale vře mezi nimi nepopiratelná přitažlivost. A Piper musí svému nevlastnímu otci (a tomu otravnému rybáři taky) dokázat, že se o sebe dokáže postarat. Copak to opravdu může být tak strašné?

K mému nepatrnému zklamání mají film i kniha společnou hlavní hrdinku. Respektive její charakteristiku, povahu. Piper je (stejně jako Goldie Hawn ve filmu) rozmazlená, umíněná fiflena, kterou zajímá kdejaká cetka, tretka, šatičky, botičky, kabelčičky, popularita na sociálních sítích, párty a její nejdelší vztah trval tři týdny! A to už je jí prakticky 30! Docela bych si užila, kdyby slítla do vody a ztratila paměť… Tessa Bailey však šla jinou cestou a já bych se od té posedlosti filmem, který je z jiného století i těsta, měla oprostit.

Hlavní ženská postava mi tedy k srdci nepřirostla. Ovšem už jsme to někde rozebírali – nemusím hlavní hrdiny milovat, zbožňovat a vzdychat po nich. Příběh může být zajímavý a poutavý i bez těchto sympatií. Jeho kvalita není tímto „vztahem“ nijak podmíněna. Jako protiklad k rozmazlené Piper je tu mrzoutský, svou rutinu milující a částečně i truchlící rybář Brandon. Ti dva už nemohou být rozdílnější a přesto – světe div se (to byl sarkasmus) – je k sobě táhne nepopsatelná chemie, protože protiklady se přece přitahují. Základní rys první poloviny je tedy hate-to-love romance aneb všichni víme, že si k sobě najdou cestu a je jen otázka, jak dlouho nás bude Tessa Bailey napínat a jak umně to sehraje.

Připouštím, že dialogy byly hodně vtipné, chemie a vzájemná nevraživost fungovala a první polovina knihy tak byla velmi milá a čtivá. Jakmile se ovšem z humorné romance stala víceméně erotická záležitost, šla kvalita knihy jemně do kopru. K postavě Brandona absolutně nesedělo to, co během sexu vypouštěl z pusy za průpovídky. Já vím, že toužíme po hrubém princi drsoňovi, co se s námi nebude extra mazlit, ale v pravý čas zase tu něhu ukáže, ne že ne, nicméně tady ty vulgarismy působily na sílu a nuceně. Neodhadnu, zda je to nedostatek autorky či překladu.

„Ani ne. Ale potřebuješ mozek, který zvládne víc než počítat, kolik lajků dostaneš za fotku na svém profilu. Život se dá žít i jinak, Piper.“

Oceňuji neotřelé prostředí, i jakýs takýs vývoj postav, přestože mi Pipeřina proměna (nebo spíše vyzrání) přišla docela uspěchaná a nucená. Chyběla tomu pozvolnost, samozřejmost a přirozenost. Z vývoje děje čišela šroubovanost a docela mi kazila radost z jinak příjemného textu. S ohledem na výše řečené tu máme čtivou a peprnou letní romanci průměrnějšího ražení. Protože však čuchám potenciál, budu ráda vyhlížet, zda se překladu dočká i druhý díl o sestrách Bellingerových, neboť mi přijde, že Hannah s Foxem a Sergejem (možný náznak jisté formy trojúhelníku) by mohli být o něco zajímavějším kouskem.

Holka přes palubu má potenciál, protože ne vždy chceme něco dramatického a silného, co nás rozebere. Pokud vám bohatě stačí, když vás kniha pobaví, je čtivá, nabídne neokoukané prostředí rybářského maloměsta, dvě protichůdné povahy, pár uspěchaností, příjemnou chemii a jemně nadprůměrnou erotiku s drsnějším slovníkem – mám pro vás vítěze. Toto vše Holka přes palubu splňuje a udělá vám radost. Mě extrémně nenadchla, ani neurazila. U čtení jsem nijak zvlášť netrpěla a s autorkou se ráda v budoucnu ještě shledám. Uvidíme, jak si povede.

zdroj obrázku: Cosmopolis.cz

About The Author

Tessa Bailey Holka přes palubu