Recenze: Dubánek a noční bouře – dobrodružství, které by si zasloužilo filmové zpracování!

Na několika titulech od Kláry Smolíkové jsme si v minulosti ukázali, že umí kombinovat komiks a text. Dnes si k tomu přidáme ještě něco dalšího a vznikne nám… Dubánek.

Další dobrodružství dubánka Borka začíná jedné bouřlivé noci, kdy se prudký vítr prožene lesem. Smršť po sobě zanechá popadané větve a vyvrácené stromy. Statný dub, domov dubových lidiček, proto pověří Borka důležitým úkolem. Dobrodruha i jeho přátele čeká nebezpečný let, rozvodněný potok, a dokonce sestup do podzemí, kde se střetnou s bojovými žížalami!

Správně, jak už anotace napovídá, Dubánek a noční bouře není první díl. Pokud se s ním však rozhodnete začít, chybu neuděláte. Maximálně vám hrozí, že tomuto zcela novému „vesmíru“ zcela propadnete. Nakonec můžete předchozí díly hravě dohnat. A že se toho kolem Dubánků děje hodně!

Dubánka už nejde nazvat jenom knihou. Jde o celý projekt, který se neuvěřitelně rozrostl. Své síly spojili Klára Smolíková, Petr Václavek a Martin Hanschild. Na světě nejsou jen knihy, ale i audioknihy, pracovní listy, kalendáře, magnetky a spousta dalšího – vše najdete na webu.

A nebyla by to Klára Smolíková, aby její tvorba nebyla spojena s projektem/výstavou, která cestuje po naší vlasti. Co obsahuje, kde je k vidění či jak ji např. získat do svých prostor (ať už školních, knihovních či obecních) zjistíte na autorčiných stránkách – odkaz viz výše.

My se teď vrátíme k titulu Dubánek a noční bouře. Ten zachycuje úžasné dobrodružství, které je nám zprostředkováno nejen textově. Sem tam si střihneme i komiksovou vsuvku. Tím však zdaleka nekončíme! Máme tady i autentické a prakticky živé velkoformátové i menší fotografie z dílny Petra Václavka. Jako úžasný doplněk slouží ještě navíc ilustrace Martina Hanschilda. Tady už opravdu jenom chybí, aby Dubánek ožil na obrazovce.

Nádherně zpracované, hravé a pro fantazii dětí přitom tak prosté. Stačí přírodniny, na které narazíte prakticky na každé procházce lesem a neuvěřitelný svět je… na světě. Vskutku neoriginální obrat, leč jsem tak ohromená, že se mi nedostává slov. Nutno říci, že v knize je na 84 stranách textu opravdu hodně, takže není tak úplně pro čtenáře začátečníka, ale od sedmi let dál si myslím, že je pro samostatné dětské louskání naprosto ideální. Do té doby jsme tu my, dospěláci, abychom dětem s příběhy pomáhali.

Pominout nelze ani detaily, které dotváří komplexní zážitek z knihy – např. na předsádce máme k dispozici bludiště a parádní hledačku… stále se mi nepodařilo objevit kaštan! Za nás tedy velké dopouručení všemi deseti.

Vydalo nakladatelství Plivníci 31. 8. 2023

Recenze na titul Jak se vyznat v knihách – Dubánkovy pracovní listy pro malé čtenáře a pisatele již brzy!

zdroj obrázků: autorčin web – odkaz viz výše

About The Author

Klára Smolíková Dubánek a noční bouře