Recenze: Mluví k vám kapitán – fascinující, elegantní a poutavý dialog

Piloti táhnou. V erotických romancích jsou pro mě prvkem, kterému nedokážu odolat. V praxi jsou to prostě chlapci v uniformě, takže jsem na tom podobně jako u těch romancí, musím se po nich ohlédnout a na chvíli se zasnít. Avšak nejen kvůli pikantnostem mě příběh Davida Hecla nalákal. Jde o zajímavé povolání, které je opředené aurou noblesnosti, sex-appealu, odpovědnosti i nesmírné náročnosti. Míra zvědavosti je proto nesmírná, proto ji pojďme ukojit!

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex?

A už těch nevhodných narážek nechám. Mluví k vám kapitán je totiž maximálně seriózní záležitost. Nahlédnutí do života pilota (a vůbec do náplně jeho práce) je naprosto komplexní a vyčerpávající. Ne ve smyslu, že by vás kniha nějak přesytila nebo utahala, ale Martin Moravec vedl rozhovor skutečně propracovaně, zkušeně a není snad nic, co by mě v souvislosti s pilotem napadlo a v knize nebylo zmíněno.

Vážím si i kvality a spisovnosti našeho mateřského jazyka, která význam knihy posunula na vyšší úroveň. 312 stran představuje vcelku rozumný rozsah, a pokud dáváte přednost poslechu před čtením, může vám udělat radost audioverze knihy. Text se výborně čte a máte z něj pocit, že s Davidem Heclem a Martinem Moravcem sedíte v místnosti. Na poslech by to mohl být ještě poutavější zážitek.

Zážitky a zkušenosti Davida Hecla jsou neuvěřitelné. Oceňuji, že nedělá ramena a ani nezlehčuje. Líčí vše sice s jistým nadhledem a místy i humorem, nicméně se nebojí svěřit nám i věci vážné a negativní. Zmiňuje i záležitosti technické, ale nezabíhá do tak obšírných detailů, aby čtenáře, který letadlům absolutně nerozumí, otrávil či odradil od dalšího čtení. Stejně tak se okrajově zabrousíme i do jeho osobního života, i když gró knihy představuje část, kdy se věnoval právě pilotování.

Celý rozhovor působí velmi čtivě a po dočtení jsem měla pocit, že jsem se něco dozvěděla a nešlo jen o životopis člověka, který je ve svém oboru úspěšný a známý, nebo o zápisníček vtipných příhod či sluníčkové namachrované líčení, jak je fajn býti pilotem. Nemám jedinou výtku a to se mi zpravidla často nestává.

Zdroj obrázků: pixabay.com, Flying-revue.cz

About The Author

Martin Moravec Mluví k vám kapitán