Recenze: Kdo je Jiřina Hofmanová a jak dokázala nahlédnout do Myšlenek zločince?

Myšlenky zločince v české kotlině mne zaujaly na první pohled svou anotací. Čtu dost knih s tématikou truecrime, proto mne překvapilo, že Jiřina Hofmanová je, dle anotace, legendou české kriminalistiky. Pak jsem si uvědomila, že českému prostředí a vraždám moc nedám, takže o to více jsem si chtěla doplnit své znalosti. Jaké mám tedy z knihy pocity?

Myšlenky zločince v české kotlině zachycují životní příběh přední české kriminalistky. Nebudu lhát, ale v osobě paní Hofmanové jsem neustále cítila maminku mého expřítele. Oba jeho rodiče byli u policie, tedy jsem v hodnocení některých “pravdivých” vyprávění v knihách skeptická. Ovšem v Myšlenkách zločince jsem věřila každému jednomu slovu!

Nečekejte, že v publikaci zachycující kriminalitu v Česku v devadesátých letech, budete vrženi do víru akce a nebezpečí a budete se skrze oči paní Jiřinky účastnit zatýkání. Ne ne. Autorka nám v knize předkládá nejen svůj život před policií, ale pak především její skutečnou, ryzí, podobu. Práce od stolu, sběr informací, školení sebe i ostatních. A především něco, u čeho jsem měla největší vztek – boj uvnitř samotné policie. Nemožnost protlačit nějaký dobrý a pokrokový názor ve starém maskulinním kolosu mne málem dohnalo k slzám. Možná jsem to prožívala právě i proto, že jsem to už zažila z letmého vyprávění “ex-tchyně”. Autorka někdy vysvětluje (a dokládá i důkazy) k jiné publikaci, kterou napsal její kolega. Zajímalo by mne, jak by zněla její recenze… Zajímavostí jsou pak přílohy knihy – její korespondence. Člověk někdy nestačí zírat…

Větší část Myšlenek zločince v české kotlině sice zabírá samotná kariéra a útrapy paní Jiřinky, ale kniha má, překvapivě, i druhou část, která tu první prolíná a doplňuje. Autorka totiž díky svému zaměření na behaviorální analýzu prováděla výslechy zločinců. Takže anotace nelže, s Orlickými vrahy opravdu přijdeme do styku. A troufám si tvrdit, že z docela jiného úhlu pohledu, než jak tomu bylo doposud. Popravdě jsem si to užila, i když tuto část historie nemám ráda – je profláknutá. Když se oprostíte od, pro mnohé velkého, lákadla “Sametových vrahů”, naleznete v knize nádherně zpracované i jiné zločiny. Všechny jsou uvedeny záznamem policie a doplněny slovy paní Jiřinky, jak postupovalo vyšetřování v podobě výslechů, rekognicí, vracení se na místo činu s kamerou,…


Samotná kniha Myšlenky zločince v české kotlině, fyzicky, je nádherná! Už jen zpracování pevných desek zaujme. Po otevření pak najdete úhledný text téměř bez překlepů a chyb (vážně jsem zaznamenala jen asi tři) doplněný červenými otisky prstů u každé kapitoly a fotografiemi z archivu paní Hofmanové. Nadpisy a různé dělení má stejnou červenou barvu jako otisky a opravdu nádherně se s textem doplňují. Už dlouhou dobu jsem neměla v rukou tak krásnou knihu.

About The Author

Jiřina Hofmanová Myšlenky zločince v české kotlině