Nadace SCP aneb jak se z tajných vládních spisů stal vlastní žánr

Objekt #: SCP-087

Třída Objektu: Euclid

Speciální Zadržovací Procedury: SCP-087 se nachází v areálu vysoké školy v [VYMAZÁNO]. Dveře vedoucí k SCP-087 jsou zkonstruovány z vyztužené oceli s elektrickým mechanizmem. Byly zamaskovány jako údržbářská komora, konzistentní se zbytkem budovy. Mechanizmus zámku na klice se neotevře pokud není napájen ██ volty a současně není otáčeno klíčem proti směru hodinových ručiček. Vnitřek dveří je lemovaný šesti centimetry industriálního pěnového polstrování.

Kvůli výsledkům posledního průzkumu (viz Dokument 087-IV), nesmí žádný zaměstnanec k SCP-087.

Popis: SCP-087 je neosvětlené platformové schodiště. Schodiště sestupuje pod úhlem 38 stupňů po 13 schodů, než dojde k polokruhové platformě přibližně 3 metry v průměru. Směr sestupu se s každou platformou otáčí o 180 stupňů. Povaha SCP-087 omezuje viditelnost na jedno a kus patra. Zdroj světla je vyžadován pro kohokoliv, kdo se pokouší prozkoumat SCP-087, neboť uvnitř nejsou světla ani okna. Zdroje světla svítivější, než 75 wattů jsou neefektivní, protože SCP-087 světlo absorbuje.

SCP-087-1; Zvětšený snímek z Průzkumu I.

Vyslané subjekty ohlásili a audio nahrávky potvrdili, slyšitelné volání o pomoc malého dítěte ve věku od █ do ██. Zdroj volání se zdá být přibližně 200 metrů pod začáteční platformou. Avšak jakékoliv pokusy sestoupit po schodišti selhaly při pokusu dostat se blíže ke zdroji. Hloubka sestupu vypočítaná z Průzkumu IV, nejdelšího průzkumu, se ukázala daleko za možnostmi budovy i geologického okolí. Až do současnosti není jisté, zda SCP-087 má konečný bod.

Do SCP-087 byly podniknuty čtyři nahrávané průzkumy za pomoci zaměstnanců Třídy D. Všechny subjekty při průzkumu narazily na SCP-087-1, jež vypadá jako obličej bez zorniček, nozder, nebo úst. Povaha SCP-087-1 je neznámá, avšak bylo zjištěno, že se nejedná o zdroj volání. Subjekty projevily pocity intenzivní paranoii a strachu, když uviděli SCP-087-1, ale není jisté, zda jsou tyto pocity abnormální, nebo přirozenou reakcí.

Dodatek:
Po dobu 2 týdnů po Průzkumu IV bylo nahlášeno několika zaměstnanci i studenty z vysoké školy [VYMAZÁNO] klepání o intenzitě jednoho klepu za 1-2 sekundy, přicházející zevnitř SCP-087. Dveře byly opatřeny 6 centimetrů tlustým industriálním polstrováním. Záznamy o klepání ustaly.

Autorizovaný personál si smí prohlédnout dokumenty 087-I až 087-IV pro Průzkumy I – IV.
Dokument 087-I
Dokument 087-II
Dokument 087-III

Dokument 087-IV [DATA VYMAZÁNA]

Takto nějak vypadalo mé první seznámení s Nadací SCP, což je tajná nadnárodní organizace zodpovědná za vyhledávání, zadržování a případnou likvidaci entit, lokací a objektů, které se jakkoliv vymykají normalitě. Většina příběhů je záměrně napsaná jako fiktivní vládní spis plný dodatků a vymazaných citlivých dat, což maximálně přidává na autentičnosti. Nicméně svět SCP nejsou jen tyto dokumenty, ale také fiktivní novinové články a deníkové zápisky.

O co jde?

SCP patří do relativně nového žánru s názvem New weird, která naráz protíná styly jiných. Je to jakobyste si představili koláčový diagram, kdy každý díl bude představovat nějakou formu (fantasy, sci-fi, horor, drama, romanci, humor atd.) a skrz ně udělali kruhový tunel, který bude mít zároveň slepá ramena, která budou vylézat z diagramu úplně.

SCP-085 s přezdívkou Cassy je mírumilovná, i když dost osamělá 2D entita, která existuje pouze jako kresba na papíru.

Pro ještě větší zmatek to zkusím vysvětlit jinak. Některá SCP jako například výše zmíněné SCP-087 zasahují do kosmického hororu. Kdo tento pojem nikdy neslyšel, jedná se o horor prakticky bez hranic a nějakého vysvětlení, z čehož právě pramení jeho pravá děsivost. Kdo někdy četl Lovecrafta anebo alespoň viděl film Bird box, pochopí, co myslím. Skutečně strašidelný příběh se totiž neodvíjí od psychopatického chlapa s lopatou, ale něčeho, co je tak cizí, že nevíte, kde jsou hranice jeho nebezpečnosti. A jelikož vám samotná entita znemožňuje dostatečné prozkoumání, kusá data, která se vám podařilo získat, vám jsou k ničemu a nemůžete se tedy dostatečně připravit na setkání. Pokud půjdete v noci lesem a neustále za sebou uslyšíte pofidérní klikání, bude vám to nahánět daleko větší strach, než když budete přesně vědět, co za vámi jde a budete si moct vymyslet patřičnou obrannou strategii.

Jiná SCP jsou vcelku humoristická, jako SCP-1689, což je v podstatě bezedný pytel brambor nebo SCP-999 s přezdívkou Tickle monster, který vypadá jako žlutý želatinový blob a jeho životním údělem je každého ulechtat k dobré náladě. Některá SCP jsou nicméně tak komplexní, že ani nemají jeden spis.

Nekonečné vesmíry komplexních informací

SCP nemá jednotného autora, ale jedná se o komunitu spisovatelů z celého světa. Teoreticky i vy můžete napsat vlastní SCP, dodatek anebo příběh. Nicméně aby bylo zařazeno do oficiálního SCP světa, je nutné zkontaktovat oficiální SCP komunitu a vaše SCP musí splňovat určitou formu kánonu. Tím není myšlen jen speciální druh záznamu, který připomíná vládní spis. Koneckonců jsou z toho světa i tradiční povídky, i když poméně. Ale SCP vesmír je mezi sebou velmi propojený. Většina SCP spisů navazuje na jiné, k tomu si přidejte tucty dodatků, fiktivních obrazových i zvukových záznamů a zdánlivě náhodných nápisů klidně na zamlženém okně, které dávají smysl až při dalších souvislostech s jinými SCP.

SCP-682 s přezdívkou Hard-to-destroy reptile je považováno za jedno z nejnebezpečnějších entit. Jedná se o potomka SCP-231-4 a Šarlatového krále. Je extrémně agresivní, nadprůměrně inteligentní a naprosto nezničitelný.

Jeden z hlavních kanónických příběhů se týká Šarlatového krále, což je entita tak nebezpečná, že by dokázala roztrhnout celý vesmír a nahradit ho úplně jinou realitou. Okolo Šarlatového krále se točí mnoho dalších příběhů jako SCP-231, což je jeho 7 rituálem stvořených nevěst, z nichž každá kromě té poslední zatím porodila další SCP, která jsou označována za ta nejnebezpečnější, která má Nadace v držení. Podle předpovědi, jakmile porodí ta poslední, nastane konec celé reality. Jediné, co SCP-231-7 zabraňuje v porodu je procedura, kterou před lety vymyslel Dr. Robert Montauk, která je tak děsivá, že jsou o ní všechny záznamy vymazány. Jedna z kanonických spekulací je ta, že konec reality už jednou nastal a my žijeme v té nové, kterou před časem Šarlatový král stvořil, než byl opět zatlačen do pasivity a jediní, kdo si pamatuje předchozí svět, je tajné vedení Nadace tvořené 13 samostatnými SCP. Zamotáváte se do toho? Bude hůř.

SCP universum totiž nepracuje jen s tímto vesmírem, ale také s několika jinými, které jsou mezi sebou propojeny různými portály. Některá SCP tedy přišla z jiných dimenzí, jiná ale byla stvořena tady na Zemi ať už omylem samotnou Nadací nebo jinými SCP, případně The Global Occult Coalition (zkráceně GOC), což je konkurenční organizace SCP, která se zabývá magií, zatímco Nadace SCP se snaží pracovat vědeckými způsoby.

Něco o samotné Nadaci SCP

Nejváženější zaměstnanci Nadace nejsou doktoři, kteří SCP zkoumají, ani agenti, kteří s nebezpečnými SCP bojují, ale pracovníci na oddělení zadržovacích procedur. Každé SCP totiž vyžaduje samostatný přístup a zadržovací procedury kolikrát fungují na metodě pokus-omyl. Takto tomu bylo napříkladu u SCP-106 (na fotce výše), které má přezdívku Old man, tedy Stařec. Toto SCP připomínající rozkládající se zombie dokáže procházet skrz jakýkoliv materiál díky dimenziálním portálům, případně okamžitě započít jeho korozi, pokud portály selžou. Oběti následně stáhne do své kapesní dimenze, ze které už nikdy nevyjde živá ani mrtvá. Než se podařilo vymyslet alespoň trochu efektivní způsob zadržení, stálo to Nadaci mnoho lidí.

SCP-1609, když bylo ještě křeslo

Jiný způsob zadržení se aplikuje u SCP-1609, které bylo kdysi pohodlné křeslo se schopností teleportovat se kamkoliv, kde bylo potřeba. Organizace GOC jej však odnesla do svého skladu, kde jej strčila do drtičky a udělala z něj hromadu třísek. Čímž pochopitelně nezničila schopnosti SCP-1609, jen mu způsobila doživotní trauma. SCP-1609 teď trpí nekončícím PTSD, a pokud se cítí nějak ohroženo anebo se poblíž něj objeví kdokoliv v uniformě, teleportuje se do jeho útrob, které mu roztrhne zevnitř. Nadace SCP tyto třísky odnesla do jedné z mnoha oblastí, které má roztroušeny po celém světě a začala jej používat jako mulčovací kůru pro záhonek s rostlinami, jelikož jediné přání SCP-1609 je být prospěšné. K SCP-1609 je pravidelně posláno pár lidí, kteří mají za úkol se vždy u tohoto záhonku zastavit a pochválit, jak krásný je a jak mulčovací kůra nádherně zvelebuje okolní prostředí.

Pokud jsou specialisté na zadržovací procedury nejváženější, tak zaměstnanci skupiny D jsou absolutní protipól. Jedná se o personál, který je tvořen buď bývalými doktory nebo agenty Nadace, kteří byli sesazeni ze svých funkcí kvůli nějakému fatálnímu selhání anebo odsouzení vrazi a násilníci. Tato „déčka“ jsou vždy v první linii při zkoumání a zadržování všech SCP. Pokud potřebují zjistit, jestli nějaké nové SCP láme krky v mikrosekundě anebo jen vyrábí nesmírně dobrou nudlovou polévku, vždy je na tento experiment jako první poslán zaměstnanec třídy D. Netřeba zdůrazňovat, že se jim také říká „postradatelní“.

SCP-096 přezdívaný Shy guy, který loví každého, kdo zahlédne jeho obličej. Blahopřeji, právě jste se dostali na jeho shitlist.

Zároveň do toho světa patří i příběhy jednotlivých zaměstnanců Nadace SCP. Nejslavnější je asi příklad Dr. Brighta, který je zároveň vlastním SCP, jelikož se jeho osobnost stala díky náhodě replikovatelná do jiných lidí, čímž se stal v podstatě nesmrtelným. Dr. Jack Bright si vybudoval pozitivně nihilistickou filozofii podobně jako Doctor Who (což je v tomto případě vlastně ta jediná správná, pokud se nechcete zbláznit) a celý jeden tlustý spis se věnuje věcem, které má Dr. Bright zakázáno dělat. Nebo spíš byl požádán, aby je nedělal, protože co chcete zakazovat optimistickému zvrhlému psychopatovi? Jednou z věcí je například hraní piškvorek a jiných společenských her s SCP-076 přezdívaného Abel, což je nesmírně nebezpečná entita prakticky na úrovni boha, která ani po třech dnech nebyla schopna přiznat porážku, a jako následek této uražené hrdosti zmasakrovala 16 lidí. Další ze zákazů se týká výměny klasických kulek za konfety a koláčové posypky ve zbraních jiného nesmrtelného zaměstnance Nadace Dr. Alto Clefa, který se často účastní bojů s riskantními SCP. Případně toho, že se Dr. Bright pokoušel vyrábět a prodávat SCP porno do Německa.

Komunita z celého světa

Jak už jsem zmínila SCP píši lidé téměř odevšad. Existuje však jen jedna oficiální stránka, která je v mnoha jazycích včetně češtiny, která se považuje za kánon. Nicméně tvůrci těchto stránek nejsou SCP na úrovni bohů a pochopitelně příběhů je tolik, že přeložit všechny je prakticky nemožné. Pokud si tedy chcete rozšířit obzory, existuje mnoho youtube kanálů, které SCP zpracovávají do samostatných příběhů. Někdy se jedná o vážná vyprávění, které se hodí poslouchat jako podcast, jindy připomínají skutečná vyšetřování. Mezi mé oblíbené patří Detective Void, který kreslenou formou ukazuje jednotlivá SCP z pohledu zaměstnance Nadace, případně SCP Explained – Story & Animation, kteří vytváří videa stylem podobným naučnému kanálu Kurzgesagt.

SCP svět v jiných médiích

Fenomén SCP pochopitelně inspiroval i herní svět. Nejznámější hra se jmenuje SCP – Containment Breach a jedná se o horor z pohledu první osoby. Hlavní postavou je zaměstnanec skupiny D, který kdysi býval vědcem. Probouzíte se právě v Nadaci a váš úkol je se promotat přes jednotlivá SCP ven a zachránit si holý krk. Dalším kouskem je SCP: Secret Laboratory, což je multiplayer vycházející z Containment Breach. Nicméně nejpovedenější hru inspirovanou SCP je podle mého akční adventura Control od tvůrců Quantum Break, Maxe Payna a detektivní série Alan Wake. Control není přimo z SCP světa. Ale také se jedná o žánr new weird a organizace Federal Bureau of Control připomíná Nadaci nejvíce, jak je to možné. Krom setkání s podivnými entitami o různé nebezpečnosti od těch nejvíce smrtících až po gumovou kachničku, která vás celou dobu sleduje, repetetivním labyrintovým prostředím a podobně byrokratickým peklem, zde můžete najít i plno spisů, které připomínají právě zápisy z Nadace SPC.

Všechny dokumenty, fotky i kresby byly použity s dovolením Nadace SCP. Zveřejněním těchto textů si Knižní díra nenárokuje žádné právo. Knižní díra se zbavuje zodpovědnosti v případě scénáře XK Konec světa. Knižní díra se omlouvá všem subjektům třídy Keter, Euklid i Safe za případnou újmu, stejně jako případným zaměstnancům Nadace a civilistům.

About The Author