Recenze: Poznej s námi sousední státy zábavně a hravě

Učení je pruda! Nebo ne? Nezáleží takhle náhodou na učiteli? Možná se (ne)chuť a (ne)ochota odvíjí i od učebních pomůcek. Takže kdyby byl k dispozici vhodný a správný pracovní sešit, šlo by všechno lépe? Zbožňuji pracovní sešity. Milovala jsem je jako žák i student a miluji je i teď a vůbec nevadí, že cácorka ještě ani nejde do první třídy. Až za rok. Sakra! Bude tohle i za rok aktuální? Tedy za déle, protože hned v první třídě se asi o sousedních státech učit nebudou, ale kdo ví! Když nakukuji do seznamu, který mi tvrdí, že cácorka má do první třídy umět číst a psát, nedivila bych se už ničemu!

Zahrajeme si hru – dospěláci, kolik má Česká republika sousedních států? Dám vám chvilku na přemýšlení. Od Ivy Novákové už mám za sebou dva pracovní sešity – Zábavná čeština a Počtář Pepík Popleta. Oba dva mě nesmírně bavily a svou jednoduchostí si mě navíc i získaly. Myslím, že Poznej s námi Česko budu určitě do sbírky potřebovat, případně cokoli dalšího. Styl ilustrací i zadávání úkolů není nikterak originální nebo světoborný. Sází na jednoduchost a hravost.

Ta jednoduchost se vztahuje i na ilustrace. Jako bonus je vnitřek pouze černobílý, takže si děti mohou vzít na pomoc pastelky a učení si oživit i vybarvováním. Bude mi za chvíli 40 a vybarvovala bych hned! Zároveň mi přijde, že i já se listováním v Poznej s námi sousední státy dozvídám věci, které jsem nevěděla. Jistě, jsem blond, takže v oblasti zeměpisu je pro mě novinka i to, co už třeba dávno vím, ale zapomněla jsem, že to vím! Ale o tom jindy.

Protože sousedíme se čtyřmi státy, máme tu i čtyři průvodce – dvě holčičky a dva chlapce. Každému státu je vyčleněno 14 stránek, které zahrnují spoustu her a hlavně informací. Nejde jen o nudná hlavní města, ale i o řeky, hory, hrady, jeskyně, jezera, jídla, tradice a najde se třeba i nějaká ta pověst a mnoho dalšího. Na závěr si potom spolu s dětmi můžete dát test, ve kterém společně zjistíte, jak jste dávali pozor a co vám v hlavě zůstalo, protože vám garantuji, že spousta informací bude nová i pro vás. A vážení, klidně si umím představit, že bych si sešit vzala já a „luštila“ v něm místo křížovek. Čistě jen pro zábavu, osvěžení a procvičení mozku, protože proč? Protože prevence demence!

Avšak primárně je sešit určen pro dítka od osmi let. Opravdu je potřeba, aby už uměla číst a psát, neboť je tu dost dětských křížovek, přesmyček a spojovaček. A jak si tak znovu listuji jednotlivými stránkami, zjišťuji, že tu najdete – zcela mimoděk – i několik tipů na výlety! Negativum nemám jediné. Je to to, co to je. Naprosto obyčejný pracovní sešit sestavený tak, aby děti hravou formou získaly vědomosti a znalosti do souboru, který sama pro sebe nazývám „obecný přehled“. Ano, spoustu věcí si dneska můžeme během pár vteřin vyhledat, ale něco bychom v té hlavě mít měli a tady je perfektní pomůcka. Klidně pro nás všechny! Nemyslete si, že by děti nepotěšilo, kdybyste si závěrečný test okopírovali, vyplnili všichni a potom si ho navzájem opravili 😉 A vsadím se s vámi, že v hlavě by vám i dětem po jednom zábavném odpoledni zůstalo mnohem víc, než byste čekali. A že publikace nehýří barvami nebo známými pohádkovými postavičkami? To je právě dobře, protože tu potom není žádný rušivý element a jde čistě o vzdělávání zábavnou a hravou formou.

zdroj obrázku: obchod.portal.cz

About The Author

Iva Nováková Poznej s námi sousední státy