Recenze: Připravte si kapesníky a sladké – Pravidla se mají porušovat!

Prvotina Natalie Williamson představuje rozkošně sladkou oddechovku, která nesmí chybět v žádném kufru na dovolenou. Lehká, čtivá young-adult romantika z prostředí amerických středních škol a univerzit vás pobaví, dojme a nechá odpočinout.

Když bylo Amber 5 let, opustil ji a její mámu táta. Maminka se snažila najít si vhodného partnera, jen se jí to dost dlouho nedařilo. A tak se Amber rozhodla, že si vytvoří pevný bod ve svém životě. V den svých narozenin sepsala se svou nejlepší kamarádkou Hannah pravidla, která ji mají v budoucnu chránit, aby ji žádný další mámin vztah nesemlel. Střih, o pár let později se stěhujeme k nejnovějšímu partnerovi maminky – Kevinovi. Do jeho domu. Ve kterém by měla bydlet i jeho dcera Cammie, která taky úplně dobře nenese nedávný rozvod rodičů a to, že má najednou “sestru”…

Nečekejte od knihy Pravidla se mají porušovat, že bude nějak obludně složitý či hluboký. Romance je romance, ať jde o román plný sexu pro ženy nebo nesmělé líbáníčko dospívajících kluků a holek ve škole. Obsahově jsem nenašla v příběhu žádné nesrovnalosti. Pravidla, která si Amber vytyčila, nemění, neohýbá, neupravuje a její kamarádka k nim má adekvátní postřehy ve správnou chvíli. Věk a změna života (přechod na univerzitu) autorka zachycuje věrohodně. Snaží se myslet prakticky a to se odráží ve všech vztazích, které v životě osmnáctileté Amber sledujeme. 

Na rozdíl od kýčovitých přesexualizovaných románů pro dospělé se v Pravidlech místo jednoho velkého zlomu dostáváme minimálně ke třem menším, logičtějším. Čtenář si podle své nátury pak rozhodne, jak moc jej jaký problém osobně zasáhl a tím pádem jak moc je Amber vytočí. Tím autorka uspokojí víceméně všechny skupiny knihomolů. Žádný problém v knize není nereálný či neřešitelný, Amber k nim mívá své postoje, jako snad každý. Pokud bych záměrně chtěla hledat něco divného, asi bych se mrkla na brášku Hannah, Matta, nebo kamaráda právě Hannah a Amber – Ryana. Mně osobně to nevadilo, naopak se mi pak i líbilo, že Jordana autorka zvolila jako sexy slušňáka. I díky tomu se věnovala více Amber a ne nějakým moderním debilním toxickým vztahům. 

Jako poslední bych ráda zmínila, že mne uhranula obálka knihy. Je, dle mého názoru, úplně mimo obsah, ale je krásná, fotogenická a boží. Takže pokud Pravidla se mají porušovat někde zahlédnete třeba v akci, určitě je berte. Je to nejen letní čtení, ale i podzimní, zimní a na jaře potěší taky!

Zdroj obrázku: Databáze knih

About The Author

Natalie Williamson Pravidla se mají porušovat