Recenze: Průměrný bonbonek jménem Každá ráda kamaráda

Další jednorázovka! U nás se říká: „Kamarád, taky rád.“ Detail! Nejnovější kousek od autorského dua, které píše pod pseudonymem Christina Lauren. Jsem napnutá, jak pochodí a jak uchopí děj, potažmo nápad. Protože, co si budeme namlouvat, je to s nimi jako na houpačce. Víme, že umí, ale jako každý autor mají občas krizi a slabší kousek. Nic na tom nemění ani fakt, že jsou na psaní dvě. Někdy to naopak může být na škodu.

Hazel Camille Bradfordová ví, že její chování často leze lidem krkem, a většina mužů ji po pravdě nezvládá. Pokud je neodradí svým početným domácím zvěřincem a zálibou v absurdních situacích, spolehlivě je odežene poznámkami, pro které si dokáže vybrat ten nejnevhodnější okamžik. Střízlivý, lehce odtažitý Josh Im se zná s Hazel z vysoké, kde zjistil, že se k téhle ztřeštěně rozverné holce rozhodně nehodí. Jenže mezitím uběhla řada let, rozchod s nevěrnou snoubenkou mu převrátil život naruby a Hazelina společnost mu najednou připadá jako příjemná změna. Tedy ne že by randili. Rozhodně ne spolu. Pouští se do vzájemného hledání partnerů a řadou čím dál trapnějších schůzek naslepo se snaží dokázat, jak moc k sobě nepatří.

V anotaci bylo řečeno vše podstatné a vlastně i zásadní (a to jsem vám ji skoro o polovinu zkrátila). Ze zajetých kolejí romantického čtení nijak nevybočuje ani podání příběhu. Máme k dispozici ich-formu, pohled na události očima Hazel i Joshe plus sem tam nějakou tu mobilní konverzaci. Tady je příjemně graficky zpracovaná do líbivých textových bublin, jaké znáte např. z aplikace WhatsApp či Messenger.

Ačkoli by se dalo říct, že Každá ráda kamaráda je celkem průměrná romantika, narazíme tu na několik osvěžujících změn. Ani jedna z postav není hříšně bohatá. Tleskám, že toto klišé bylo vynecháno! Hazel je učitelka a Josh fyzioterapeut. Navíc je tu další závan svěžího vzduchu v podobě jeho korejských kořenů. Tam jsem čuchala velký potenciál, avšak Christina Lauren tuto možnost nijak zvlášť nevyužila. Umím si přestavit, že třeba Julie Caplin by nám dokázala z tohoto detailu vykouzlit nejednu zajímavou situaci. Škoda.

Nějakou dobu jsem se nesetkala s hlavní hrdinkou, která by mě absolutně nezaujala. Ničím. Ačkoli je Hazel výrazná, svérázná, svá a de facto kolosálně praštěná, je napsaná zvláštně ploše. Josh je, zřejmě coby dokonalý protiklad, zase tak nesmělý a uzavřený, že už to ani víc do očí bít nemohlo. Přesto to těm dvěma funguje a jejich dialogy jsou svižné. Stejně jako pokusy o domluvená dvojitá rande, která skýtají prostor pro nejednu srandu. Tady se naopak Christině Lauren dařilo a vznikaly skutečně komické sekvence.

Došlo i na nějakou tu erotiku, přestože jsme si museli notnou chvíli počkat. Jenomže tomu chyběla jiskra. Tedy, nechápejte mě špatně. Mně se ty pasáže líbily, jenom mezi postavami byla chemie víceméně na sílu a jejich kamarádské kočkování bylo o dost čtivější. Vyznívá to zatím celé negativně? Každá ráda kamaráda je v každém směru čtivá, vtipná a názorná ukázka toho, že přátelství mezi mužem a ženou málokdy funguje. Nechci však nijak paušalizovat.

Při čtení jsem se bavila, nesouhlasně vrtěla hlavou, jemně syčela u pár překlepů či zvolených výrazů a nablble se usmívala, když se ti dva stavěli na hlavu, protože se chtěli a přitom vlastně nechtěli, aby se chtěli. V závěru jsem pociťovala náznak rozhořčení, když se z ničeho nic dvakrát lusklo prsty a příběh byl v koncích. Na konci! Jako kdyby před vydáním někam vypadlo pár stránek a nikdo si toho nevšiml a lup tam neoznačený epilog z ničeho nic. Je tam dějová mezera, která nemá logické vysvětlení!

Suma sumárum jde tedy o víkendovou pohodovku, ve které hlavní roli hraje přátelství dvou lidí, kteří potřebují nějaký čas na to, aby pochopili, že to, co pro své štěstí potřebují, mají přímo pod nosem a věci jsou prostě někdy jednodušší, než by se mohlo na první dojem zdát. Vše podané průměrně, s pár náznaky osvěžení, nicméně nejde o nic šokujícího, vybočujícího ani překvapujícího. Každá ráda kamaráda fanynky autorky nijak neurazí. Na druhou stranu ani nijak neohromí někoho, kdo vzal knihu Christiny Lauren do ruky poprvé. Těm bych doporučila spíš Na Vánoce o den více

zdroj obrázku: jota.cz, amazon.com

About The Author

Christina Lauren Každá ráda kamaráda