Recenze: Chaoticky přeplněné Sny: Fakta, mýty, nesmysly

Fakta, mýty, nesmysly… Čekáte něco na způsob snáře? To by pro děti asi úplně nebylo. Dnešní kousek je o něco divočejší, hravější a barevnější než příručky pro výklad snů plné textu, které známe my, dospěláci!

V této veselé ilustrované knize naleznete spoustu postaviček, zvířátek, rostlinek i věcí, které sní. Sní o tom, co by chtěly, aby bylo, některé však o tom, co by chtěly, aby nebylo. Dozvíte se, proč rybka sní o zlatém rybáři nebo zda sní sklenice, a pokud ano, tak o čem. Proč si dům přeje, aby Martinka přestala hrát na bicí, kam chce dolézt šneček ze strany 2, proč vajíčko touží po tom, aby bylo chytřejší než jeho maminka… Zjistíte, odkud se sny berou, v jakých pozicích se nejlépe sní a mnoho dalších zajímavých postřehů. Jedno je ale jisté. Tahle knížka sní o tom, abyste si ji společně se svými dětmi přečetli!

Velkoformátové leporelo na úžasné a variabilní téma snů u nás doma sklízí úspěch. Tvrdé stránky se  dobře otáčejí zejména malým ručkám – kniha je doporučená pro děti od čtyř let. Ale užije si ji předškolák nebo prvňák. Horní hranici bych viděla kolem osmi let max.

Kniha ve své domovině – Polsku – vyhrála  v roce 2023 celostátní literární soutěž  v kategorii kniha pro děti a mládež. Nejmenší čtenáře osloví zejména přehršel roztomilých ilustrací. Prvňáčci naopak ocení i text, kterého není tolik. V podstatě jde o titulky, popisky a krátké věty, což je pro začínající knihomoly naprosto ideální.

Některé myšlenky a dá se říct i vtípky či glosy pobaví i nás, dospělé. Výhodou na první pohled chaotického uspořádání je, že při každém listování/čtení objevíte něco nového. Nový detail, novou myšlenku, přehlédnutou souvislost a tak podobně.

Umím si představit, že by některé ilustrace byly ve formě samolepek, neboť zejména postavy a zvířátka jsou naprosto úchvatná. Maciej  Szymanowicz, který Sny: Fakta, mýty, nesmysly, napsal i ilustroval, vytvořil krásné a roztomilé, barevné, pestré, něžné, humorné… hledám vhodné a výstižné slovo a napadá mě pouze: rozkošné.

Mezi 30 stranami najdeme i bonus v podobě hrací plochy. Políčka pro dobrodružství jsou připravená, stačí sehnat figurky a kostku! Jde o dokonalou přidanou hodnotu a hravou vsuvku.

Nemám co vytknout. Ano, v podstatě se pohybujeme ve světě fantazie a praktických informací se nám nedostává. Můžeme ke snům přistoupit vědecky a pídit se, která část našeho mozku je za ně zodpovědná, případně se na ně zaměřit z psychologického hlediska, nicméně to bychom měli sáhnout po jiných publikacích. Tato je primárně pro děti a ty definice nepotřebují.

Máte doma Sny či předchozí autorovu knihu Skřítci? Napište mi do komentáře váš názor, případně na co byste rádi recenzi příště.

zdroj obrázku: Albatros Media

About The Author

Maciej Szymanowicz Sny: Fakta, mýty, nesmysly