Rozhovor s Elenou Minářovou, stoupající hvězdou českého psychologického thrilleru

Po přečtení knihy Než zjistíš pravdu a stalkování na Instagramu, si Elenu Minářovou představuji tak trochu jako jednu z hrdinek jejího debutového psychologického thrilleru. Díky spolupráci s nakladatelstvím Fortuna Libri mám vždycky možnost se autora díla zeptat na pár otázek – a u paní Minářové jsem se na to těšila od prvních stránek knihy!

Knižní díra: Dobrý den paní Minářová, zjistila jsem v doslovu Vaší knihy, Než zjistíš pravdu, že Vaše dílo vyšlo ve stejném roce, jako se narodilo Vaše miminko. Jaké to bylo psát takový psychologický teror v období těhotenství? 

Elena Minářová: Ano, kniha vyšla, když mému synovi byly 4 měsíce. Nicméně knihu jsem nepsala v období těhotenství, tedy alespoň jsem o tom nevěděla. Zrovna jsem knihu finišovala, když jsem tuto radostnou zprávu zjistila. Takže jsem vlastně vše psala ve sladké nevědomosti. Nechci prozradit mnoho, ale až zpětně jsem pořádně pochopila, co za hrůzy jsem v knize popisovala.

Knižní díra: Jak dlouho jste vlastně knihu psala? Měla jste vše promyšlené dopředu, nebo jste příběh vymýšlela a upravovala „za běhu“?

Elena Minářová: Knihu jsem psala zhruba dva měsíce. Někomu se to může zdát málo, ale já psala opravdu intenzivně, téměř každý den. Vstávala jsem o víkendech v 6, abych mohla psát. Psala jsem o obědových pauzách v práci i po večerech. Měla jsem vše vymyšlené dopředu, celý příběh, zápletku, závěrečné odhalení i konec, „za běhu“ jsem vymýšlela jen některé doplňkové scény. Nedokázala bych si jen tak sednout a začít psát, kdybych nevěděla, kam směřuji. Zajímavostí je, že jako první jsem napsala jednu z posledních kapitol.

Knižní díra: Má některá z postav, Amanda, Maddie nebo Iris, předlohu ve Vás samotné? Nějaké výrazné rysy?

Elena Minářová: Vůbec ne. Všechny postavy v knize jsou kompletně smyšlené tak, aby se mi hodily do příběhu. Už několikrát jsem si taky vyslechla názor, že čtenáři nebyla ani jedna z hlavních postav sympatická. Chápu, proč to tak může být vnímáno, ale mě se na mých postavách líbí, že žádná z nich není jenom černá nebo bílá. Každá má pro své chování pádné důvody, každá v knize udělá dobré i špatné věci. Takže se na konci můžeme ptát – kdo je vlastně padouch?

Knižní díra: Jelikož jsem si nenechala ujít možnost sledovat Vás na Instagramu, viděla jsem spoustu káviček a koláčků. Nemáte strach, že by se Vaše kniha proměnila ve Vaši noční můru? 

Elena Minářová: Máte pravdu, moje velká záliba je posedět si v kavárně u kávy a koláčku, a to se hodně promítlo i do mé knihy. Pár lidí mi psalo, že jsem je měla dopředu varovat, aby si ke čtení vzali něco dobrého na zub. Nicméně můj životní styl se nedá srovnávat s životním stylem mých hlavních postav. Do toho mám hodně daleko. Takže doufám, že moje kniha zůstane čistě fikcí a nic podobného mě nepotká.

Knižní díra: Plánujete napsat “pokračování” s Vaší “zlou kočkou” (jak jsem ji nazvala v recenzi, abych nic neprozradila)? Já osobně bych po dalším obdobném díle okamžitě skočila!

Elena Minářová: To mě velmi těší, ale knihu Než zjistíš pravdu jsem nikdy nepsala s úmyslem toho, že by měla mít pokračování. Možná k nějakému pokračování navádí epilog, ale to jsem si jen chtěla se čtenářem pohrát. Myslím, že moje „zlá kočka“ již vyčerpala všechny své možnosti. Nicméně bych v budoucnu ráda začala psát novou knihu. V hlavě už si promýšlím příběh a postavy. Jen mi k tomu chybí ta hlavní ingredience, a tou je čas.

Knižní díra: Když jsem četla Vaši knihu Než zjistíš pravdu, našla jsem pár nejasností, logických otazníků. I přes to je kniha napsána neuvěřitelně čtivě. Na co jste při psaní kladla větší důraz: na uvěřitelnost nebo spíš na zasažení čtenáře?

Elena Minářová: Určitě na zasažení čtenáře. Sama vím, že kniha v mnoha ohledech není uvěřitelná, ale já sama raději čtu o věcech, které jsou šokující a díky kterým mi spadne brada až na zem. Pár lidí kritizovalo konec, že není uvěřitelný, ale já to takto napsala schválně. Mě samotnou baví morální dilema, které na konci knihy nastane, a už je na každém, na čí stranu se přidá. 

Knižní díra: Dílo nevznikne přes noc. A bez pilné práce by neexistovalo něco tak napínavého a úžasného, jako je Než zjistíš pravdu. Publikovala jste i před vydáním knihy?

Elena Minářová: Ano, napsat knihu opravdu není práce přes noc. Je za tím možná víc, než si čtenář dokáže představit. Vymyslet příběh, šokující zápletku, zvrat, hlavní i vedlejší postavy a nějakou tu omáčku k tomu, aby do sebe vše zapadalo, dá zabrat. Než zjistíš pravdu je moje úplně první publikace. Když jsem byla malá, psala jsem do sešitů různé příběhy, nebo si je vymýšlela v hlavě, ale tam to vždy skončilo. Až teď v dospělosti jsem se konečně odhodlala vše dotáhnout a napsat knihu od začátku až po konec.

Knižní díra: Co na Vaše dílo říká Vaše rodina?

Elena Minářová: Všichni byli hodně překvapení, protože nikdo z nich nevěděl, že na něčem takovém pracuji. Jako jediný to věděl manžel, který si ze mě jednou dvakrát utahoval, ale ani já tehdy moc nevěřila tomu, že knihu bude číst i někdo jiný. Abych mu zase tak nekřivdila, pomáhal mi při vymýšlení různých situací v knize a taky se mnou knihu četl a hledal chyby.

Každopádně každý z rodiny je na mě moc pyšný. Mamka s babičkou to obrečely. Doporučovaly knihu, kde se dalo – všem rodinným přátelům a známým. A já od všech slyšela vždy jen samou chválu, z čehož mám radost.

Knižní díra: A poslední otázky na závěr. Jaký je Váš oblíbený autor či kniha, ke které se ráda vracíte? Co byste doporučila čtenářům Knižní díry k přečtení?

Elena Minářová: Možná to bude překvapivé, ale nemám jednoho oblíbeného autora. Nicméně nejraději čtu knihy, které se svým stylem podobají té mojí. A i když teď je toho času na čtení opravdu málo, tak v posledních pár letech mě nejvíc bavily knihy Temné vábení od Loreth Anne White, Poslední lež od Rileyho Sagera a Hospodyně od Natalie Barelli. No a nesmím zapomenout ani na knihu, díky které jsem se konečně odhodlala začít psát tu svoji – Chci tvůj život od Amber Garzy.

Knižní díra: Mockrát děkuji za Váš čas a těším se u Vašeho dalšího díla.

Elena Minářová: A já moc děkuji za rozhovor

Recenzi knihy Než zjistíš pravdu naleznete zde.

About The Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *