Sáhnout po knize od Claire Douglas je sázkou na jistotu. Pokud tedy chcete jednoduchý a přesto zamotaný příběh na mrazivém podkladu. V českém jazyce vyšla před několika měsíci kniha podobná – Odešla do tmy. Pokud ji znáte, nebudou Zmizelé dívky takovým překvapením. Ale užijete si je!

Příběh Zmizelých dívek nás zavede do roku 1998. Hned s první stránkou se dozvíme, jak se nehoda odehrála. Z pohledu Olivie – dívky, která přežila komplikovanou zlomeninu nohy. K dvacetiletému výročí této záhady se do města vydává novinářka Jenna,která chystá podcast. Proč najednou začne hrozit nebezpečí i jí?
Zmizelé dívky sledujeme ze tří pohledů. V ich formě za sebe mluví a myslí Jenna. Olivia promlouvá skrz vypravěče, stejně jako ostatní postavy. Dále je celý současný příběh dokreslován textem z daleké minulosti. A aby byla naplněna i thrillerová stránka příběhu – autorka Jennu ubytovala v tajuplném lese v chatce, kde široko daleko nikdo není a kde údajně straší.
Krátké kapitoly, střídání vyprávění Jenny a vypravěče, silné charaktery postav a osobní tragédie dávají dohromady superkoktejl k prima večeru na gauči pod dekou. Problém však spočívá v tom, že knihu vnímáte jinak, když ji čtete, a jinak, když o ní přemýšlíte. Proč? Jednoduše. Douglas píše čtivě, atmosféra se dá krájet a emoce jsou natolik skutečné, že všechno prožíváte zároveň s postavami. Jenže pak knihu odložíte a zapřemýšlíte, proč autorka kladla důraz tady a tam, když následně použila jiný motiv? Zpočátku to berete jako matení čtenáře – historické vyprávění je perfektně pojato! Postupem času sice oceníte zamlčování infomací a mlžení, z čehož si Jenna musí poskládat obrázek. Je skvělé brát všechny jako podezřelé! Ale nesmíte se pak divit, že foukne vítr a zboří celou stavbu na první pokus – čímž mám na mysli uspěchaný závěr geniálně vystavěné pointy.
Ale jak říkám, čtení bylo návykové. Celou knihu jsem doslova vdechla. Líbilo se mi prostředí, Olivie i Jenna byly sympatické. Tajuplná atmosféra na mne byla sice lehce přitažená za vlasy, ale proč by ne? Co asi říkají obyvatelé vesnic v “blízkosti” Stonehenge.
